Pátek, 19. dubna 2024

Aktivistky nafotily kalendář s akty na záchranu stromů v parku

Aktivistky nafotily kalendář s akty na záchranu stromů v parku

Vlastními těly se rozhodly bojovat proti plánovanému kácení stromů v Tyršových sadech aktivistky z Pardubic. Nafotily sérii aktů, na nichž pózují před některými dřevinami, jež by měly padnout, a sestavily z nich nástěnný kalendář. Před svým úterním jednáním ho dostanou městští zastupitelé, kteří budou o osudu parku rozhodovat. Popudem ke vzniku kalendáře byl nesouhlas s velkými zásahy v sadech, řekla novinářům Daniela Lišková ze sdružení Chráníme stromy, která své tři kamarádky v prosinci fotografovala.

"Rozhodly jsme se pro to, neboť jsme chtěly upozornit na problém nadměrného kácení v Tyršových sadech, kdy se má podle projektu kácet skoro polovina stromů, z nichž většina by se vůbec kácet nemusela," uvedla Lišková. Kalendář sponzorsky zpracovalo a vytisklo soukromé grafické studio.

Uvažované kácení v Tyršových sadech vzbudilo u části veřejnosti silný odpor. Původně mělo padnout asi 400 stromů a většina keřů. Proti projektu vznikly dvě petice se zhruba 7000 podpisy, sdružení Klub přátel Pardubicka nakonec dosáhlo u České inspekce životního prostředí pozastavení projektu, neboť povolení ke kácení mělo právní vady.

Sdružením Chráníme stromy a Zelená pro Pardubicko se po posledních jednáních podařilo dosáhnout toho, že 50 ohrožených stromů zůstane stát, o další stovce se ještě bude jednat. Kromě odmítání tak razantního zásahu sdružení upozorňují také na to, že projekt za 83 milionů korun je zbytečně nákladný a předimenzovaný. Obsahuje například 12 metrů širokou betonovou promenádu nebo velkorysé osvětlení. Na vlastní obnovu zeleně pamatuje jen 11 procenty investičních nákladů. Podle odpůrců se také zvýší provozní náklady parku ze současného zhruba jednoho milionu na čtyři až pět. Navrhují využít dosavadní dřeviny, skupiny keřů, cesty a vodoteče a obnovit Císařský náhon, což by vyšlo mnohem levněji. Pokud magistrát projekt nezredukuje, jsou sdružení rozhodnuta jej blokovat pomocí odvolání až do doby, kdy nebude možné kvůli konci vegetačního klidu kácet.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů