zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prací koule neperou, lidé je přesto kupují

22.01.2012
Voda
Zdraví
Prací koule neperou, lidé je přesto kupují

Zelený marketing zažívá boom. Výrobky šetrné k přírodě jsou stále žádanější. Jenže není všechno takové, jaké se prezentuje.

Například prací koule. V Česku je podle odhadů používá již několik tisíc lidí. Jak ale zjistil časopis dTest, jde jen o velký podvod. Koule neperou.

Prací kouli můžeme v průměru koupit za tisíc korun. Její účinek je ale podle testu srovnatelný s obyčejnou vodou. Ve zkratce - ekologické sice jsou, jenže neperou. "Samotná voda má nějaký prací účinek. V případě, že budete prát dohromady s pracími koulemi, budete pozorovat právě ten prací účinek samotné vody, respektive pračky. Ale nic víc," zklamal zákazníky Václav Beneš, redaktor časopisu dTest.

Samotní výrobci si přitom protiřečí. V některých případech přímo doporučují ke kouli ještě přisypat prášek. "Jsou-li na oblečení odolné skvrny, použijte odstraňovač skvrn jako před obyčejným praním s pracím práškem. U zvláště špinavého prádla můžete přidat i 1/5 obvyklého množství pracího prášku," dozvíme se z reklamy.

Jedna z koulí dokonce v testu vyšla jako ekologicky závadná. "Způsobovala jednak znečištění vody a za druhé velmi zvyšovala PH vody. A to ještě více než klasický prací prostředek," uvedl Beneš. "My to skutečně považujeme za funkční prostředek. Samozřejmě existují takové druhy skvrn, které - jak se říká v jednom filmu - nedokážete vyčistit bez porušení podstaty látky," oponuje Jan Urbánek, ředitel marketingu z Bio-eko-logicky.cz


Ekologické a na rozdíl od "pracích" koulí i funkční mýdlové ořechy můžete zakoupit na našem e-shopu www.EKOzbozi.cz - zde

Test praní s mýdlovými ořechy najdete zde

ekozboží ořechy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí