zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co léčit petrklíčem?

25.02.2012
Příroda
Zdraví
Co léčit petrklíčem?

Prvosenka je vytrvalá bylina. Prvosenka roste na suchých stanovištích, na loukách, pasekách, slunečních stráních, ale i v řídkých lesích. Roste zejména na vápenitých půdách.

Čeleď

Prvosenkovité - Primulaceae

Latinský název

Primula veris

Lidové názvy

Petrklíč, primulka, housátka

Popis

Prvosenka je vytrvalá bylina s holým stvolem. Listy vyrůstají přímo z oddenku. Rostlina dosahuje výšky až 30 cm. Listy jsou podlouhlé, vejčité, na okraji vlnité, vytvářejí růžici a mají široký křídlatý řapík. Květy jsou velké, žluté, uspořádané do okolíků na vrcholu stvolu, s pětipočetným kalichem, pětipočetnou trubkovitou korunou a pěti tyčinkami. Plod je vejčitá, hnědá tobolka s mnoha semeny. Oddenek je krátký, kolmý, s mnohými světle hnědými, tenkými kořínky s průměrem 1 mm a délkou do 70 mm. Prvosenka kvete v dubnu a květnu.

Výskyt

Prvosenka roste na suchých stanovištích, na loukách, pasekách, slunečních stráních, ale i v řídkých lesích. Roste zejména na vápenitých půdách. U nás se její kříženci pěstují v zahradách.

Droga

Kořen a oddenek prvosenky. Někdy se používá i květ a list prvosenky. Kořeny a oddenky vykopáváme začátkem léta anebo v srpnu, kdy začnou vadnout listy rostliny, a nebo brzy na jaře (únor-březen). Myjeme je studenou vodou a sušíme na slunci, ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 100 °C. Vysušená droga je světle hnědá, charakteristicky voní a má slizovitou chuť.

Listy sbíráme v době květu (duben-květen) nebo na konci květu. Suší se ve stínu.

Květy sbíráme bez stvolů v období plného rozkvětu a rychle je sušíme ve stínu nebo v tmavé místnosti, aby si zachovaly přirozenou barvu. Květy můžeme sušit i v sušárně při teplotě do 40 °C. Drogu uskladňujeme na stinném, suchém a vzdušném místě. Může mít vlhkost maximálně 12 %.

Chemické složení

Podzemní části obsahují saponiny (kyselina primulová - 5-10 %), silice (do 0,08 %), glykosidy, estery kyseliny salicylové aj. Listy obsahují okolo 2 % saponinů, květy obsahují saponiny a flavonoidy. Všechny části rostliny obsahují kyselinu askorbovou, kyselinu primulovou, karoten aj.

Účinek a použití

Účinek drogy vyvolává zejména obsah saponinů, které působí expektoračně a mukolyticky při bronchiálním zánětu, černím kašli, astmatu, chřipce a prochladnutí. Estery kyseliny salicylové zmírňují bolesti při revmatizmu. Preparáty získané z drogy účinkují tišivě na nervy při nespavosti, neurózách, epilepsii aj. Mají slabý diuretický účinek a působí na odtučnění.

V lidovém léčitelství se prvosenka doporučuje při srdeční slabosti, závratích, dně, ledvinných onemocněních aj.

ZDROJ:http://lecive-bylinky.celyden.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí