zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MND připravují hluboké vrty na plyn na Moravě

30.01.2012
Energie
Geologie
MND připravují hluboké vrty na plyn na Moravě

Na 13 miliard metrů krychlových zemního plynu, což odpovídá jeho spotřebě v ČR za půldruhého roku, se odhadují zásoby tohoto média v zemi pod okresy Břeclav a Hodonín. Těžit se ho chystá společnost Moravské naftové doly (MND) a další.

Podle odborníků pro vyhledávání zemního plynu ve velkých hloubkách, předpovídají toto ložisko v hloubce tří až pěti a půl kilometrů asi pod katastry obcí Lednice, Násedlovice, Starovičky, Karlín a Krumvíř. MND chystají vrtný průzkum projektem Bohemian Foreland Exploration nákladem miliardy korun. K investici hledají společníky, se kterými se chce podělit jak o náklady, rizika, tak o možné zisky. V případě že budou průzkumné vrty úspěšné a potvrdí-li předpokládanou těžební kapacitu 13 mld. kubíků, mohou zmenšit 98 procentní závislost ČR na dovozu zemního plynu.

MND dělá průzkum, těží plyn a ropu a plyn skladuje (v dosud největším podzemním zásobníku u Tvrdonic na Břeclavsku a v největším a nejvydatnějším naftovém vrtu u Dambořic na Hodonínsku). Vysoce jakostní ropa z něj slouží výrobě léčiv a kosmetiky.

ZDROJ: Haló noviny, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí