zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karel Čapek: Vášnivý zahrádkář s citem pro přírodu

01.02.2012
Obecné
Karel Čapek: Vášnivý zahrádkář s citem pro přírodu
Po tzv.utopické fázi svého díla, kdy Karel Čapek napsal sérii divadelních her a románů, jež ho katapultovaly mezi nejznámější, potažmo celosvětově nejvydávanější a nejčtenější autory meziválečné literatury, se Čapek obrátil k všednější tématice a více než jedno desetiletí se mezi léty 1922 a 1936, tedy v mezičase od napsání utopického Krakatitu a antimilitaristické Války s mloky, věnoval všednějším a lokálnějším tématům.
A jedním z příspěvků z toho období je lehká satira na téma rozšířeného českého fenoménu - zahrádkářství. Vznik tématu Zahradníkova roku je datován 27. listopadu 1927, kdy Čapek ve svých mateřských Lidových novinách uveřejnil první sloupek Zahradníkův prosinec. Od ledna do listopadu roku 1928 pak každý měsíc následovaly další tématické části vždy k danému měsíci a ročnímu období. Pro potřeby knižního vydání Čapek původních dvanáct novinových sloupků doplnil o další starší příspěvku k podobným tématům, které napsal a zveřejnil v letech 1925 až 1927 v Lidových novinách, respektive o článek O pěstitelích kaktusů z časopisu Pestrý týden z roku 1928 a dále čistě pro knihu dopsal tři kapitoly Jak vzniká zahradník, O zelinářích a O životě zahradnickém.
Karel Čapek je suverénně nejznámější český spisovatel minimálně 1. poloviny 20. století, který pro světovou literaturu a divadlo stvořil celou řadu klíčových děl. Jeho jméno ale bývá krom přívlastků spisovatel a dramatik též uvozován jako filozof, novinář, fotograf a překladatel. Ale Čapkovy zájmy byly mnohem košatější - a jedním z jeho koníčků bylo právě pěstování zahrady, kdy jeho sbírka fejetonových sloupků Zahradníkův rok prozrazuje, že Čapek nic nedělal povrchně, ale naopak ve všech svých činnostech se snažil proniknout do nejtajemnějších hloubek a právě k oblasti zahradní flóry patřil k těm nejzvídavějším amatérským pěstitelům.
ZDROJ:http://www.odaha.com
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí