zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První významná realizace na drobném vodním toku

03.02.2012
Voda
První významná realizace na drobném vodním toku

Po převzetí významné části správy drobných vodních toků od Zemědělské vodohospodářské správy v roce 2011 přistoupil státní podnik Povodí Odry k přípravě a první realizaci z potřebných stavebních zásahů na těchto tocích. V závěru roku 2011 byly v intravilánu obce Bernartice a její části Buková oficiálně zahájeny práce na Vojtovickém potoce, jejichž smyslem je odstranit povodňové škody, které zde vznikly po průchodu přívalové povodně v roce 2009. Vlastní stavební práce se naplno rozběhnou v závislosti na počasí na jaře letošního roku.

Zmíněnými úpravami se zabývají stavby:
5801 Vojtovický potok, km 0,450-4,400, k. ú. Bernartice
5802 Vojtovický potok, km 4,400-6,600, k. ú. Buková,
5812 Vojtovický potok, Bernartice, Buková, km 0,450-6,600

"Uvedené stavby řeší stabilizaci vodního toku odstraněním poruch stávajícího opevnění a realizací nového opevnění v místech silně narušeného průtočného profilu toku. Technické zajištění je navrženo kamenným záhozem, který bude zabezpečovat nejen stabilitu toku, ale současně bude také v souladu s požadavky ochrany přírody vytvářet svou konstrukcí přirozené úkryty pro ryby a ostatní živočichy v toku," sdělil podrobnosti řešení stavby na Vojtovickém potoce Ing. Jiří Konečný z odboru investic státního podniku Povodí Odry.

Tam, kde z prostorových důvodů nebude možné provést koryto lichoběžníkového profilu, budou břehy zajištěny betonovými zídkami s kamenným obkladem nebo budou v méně namáhaných úsecích vybudovány gabionové zdi. Aby na toku nevznikaly migrační překážky, bude jeden ze stávajících poškozených balvanitých skluzů snížen a jeden zcela odstraněn. Zajištění stability nivelety dna toku, a tím i podélného opevnění, je řešeno pomocí kamenných prahů, přičemž některé z nich jsou doplněny tůněmi, které budou pomístně zajišťovat vyšší vodní sloupec v toku při minimálních průtocích.

"Provedenými úpravami chceme docílit nejen zajištění zvýšené stability toku, ale zároveň i zlepšení odtokových poměrů. Předpokládáme, že všechny stavební práce budou ukončeny do konce tohoto roku, přičemž celkové náklady na tyto tři stavby dosáhnou částky 59 milionů korun," dodal k plánovaným stavbám investiční ředitel s. p. Povodí Odry Mgr. Miroslav Janoviak, LL.M.

Bližší informace:
Ing. Čestmír Vlček
obchodní ředitel
Povodí Odry, státní podnik
Tel.: 724 273 444
e-mail: cestmir.vlcek@pod.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí