zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Větším mrazům na Šumavě brání silný vítr

02.02.2012
Chráněná území
Větším mrazům na Šumavě brání silný vítr

Nejstudenější období této zimy zažívá během těchto dní Šumava. Teploty se pomalu blíží k hranici třiceti stupňů a v nejbližších dnech by mohl být mráz ještě větší. Nejnižší naměřená teplota pochází ze 27. ledna, kdy rtuť v teploměru na stanici Rokytská slať a Perla na Kvildě klesla na teplotu mínus 28,4°C.

Podle amatérského meteorologa a spolupracovníka Správy Národního parku Šumava Antonína Vojvodíka brání ještě většímu poklesu teplot silný vítr a zvětšená oblačnost.

"Nejnižší teploty budou pravděpodobně na těch mrazových stanicích v pátek, nebo v sobotu," říká Vojvodík, který na Šumavě provozuje osm meteorologických stanic na těch nejchladnějších místech.

Pracovníci Informační a strážní služby Správy Národního parku Šumava upozorňují turisty, kteří se na Šumavu vydají, aby se před silnými mrazy chránili.

"Doporučujeme návštěvníkům Šumavy, aby používali kvalitní zimní vybavení a délku trasy si naplánovali s ohledem na dlouhodobé nízké teploty," uvádí Petr Šrail, šéf Informační a strážní služby Správy Národního parku Šumava.

Na Šumavě teď leží i velké množství sněhu. Podle údajů z měřičů sněhu leží nejvíce sněhu - zhruba 180 centimetrů - na vrcholu Plechého, na Poledníku a na Březníku.

Výška sněhu z 1.února 2012
Plechý 180 cm
Poledník - 180 cm
Březník - 175cm
Polom - 170 cm
Plešné jezero - 160 cm
Jezerní slať - 150cm
Černá hora - 140 cm
jezero Laka - 140 cm
Prášilské jezero. - 120 cm
Javoří pila - 120 cm
Gerlova Huť - 110 cm
Vchynicko - Tetovský plavební kanál - 80 cm

Ve Vimperku 1.února 2012

Pavel Pechoušek
tiskový mluvčí
Správa NP a CHKO Šumava

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí