zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sněmovna přerušila projednávání nového zákona o ochraně ovzduší

02.02.2012
Ovzduší
Firemní ekologie
Sněmovna přerušila projednávání nového zákona o ochraně ovzduší

Sněmovna dnes odsunula o týden projednávání nového zákona o ochraně ovzduší ve druhém čtení, kdy je možné podávat pozměňovací návrhy. Shoda zatím není na poplatcích pro znečišťovatele. Zatímco podle vládního návrhu by měly poměrně razantně růst, poslanci z hospodářského výboru navrhli jejich úplné zrušení. Dolní komora se k zákonu vrátí příští úterý.

Vládní předloha uvádí, že poplatky za znečištění se mají mezi léty 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na 3,5násobek současné sazby. Pak by se z roku na rok zvedly na dvojnásobek. Hospodářský výbor ale poukazuje na evropskou směrnici o poplatcích za znečištění. Platby vycházející z českých zákonů navrhl zrušit s rokem 2015.

Norma dále počítá s možností vymezování nízkoemisních zón ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích a se změnou v plánování omezení emisí.

Nový zákon by se měl dotknout i domácností. Malé kotle uváděné na trh by musely mít výrazně nižší emise než v současnosti, zřejmě by podražily. Zákon také zakáže spalování nekvalitních paliv.

Předloha má umožnit individuální přístup ke znečišťovatelům ovzduší. Krajské úřady budou moci zpřísnit provoz zdroje, který bude kvalitu ovzduší v oblasti prokazatelně zhoršovat. Díky kompenzačním opatřením se na území nebudou zvyšovat emise kvůli novým provozům, staré se budou muset odstavit.

V novém zákoně nejsou pravidla pro nakládání s látkami ohrožujícími ozonovou vrstvu Země a klima. Tuto oblast bude ošetřovat samostatný zákon, jak tomu bylo do roku 2002.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2017
14.11.2017 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
21
11. 2017
21.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí