zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodíkový traktor vyjíždí

14.02.2012
Ekologická auta
Vodíkový traktor vyjíždí

Výrobce traktorů New Holland prezentoval svůj vodíkový traktor NH2 v minulosti už několikrát. Pokaždé ale v tom smyslu, že je to skutečně jen vyspělá technologická ukázka, která nejspíš nikdy nespatří krásu skutečné oranice. Časy se ale mění a na nezávislé farmě poblíž italského Turína se rozhodla hi-tech traktor přeci jen vyzkoušet.vodíkový traktor New Holland NH2

foto: New Holland

Společnost New Holland připravila "ostrou" verzi vodíkového traktoru nazvanou newNH2. Výkon jeho vodíkových palivových článků se proti původnímu konceptu z roku 2009 zdvojnásobil z 50 kW na 100 kW.

Zvýšila se také kapacita vodíkových nádrží, a to z 2,4 kg na 8,2 kg. Dva elektromotory, každý o výkonu 100 kW, nabízejí max. točivý moment 1200 Nm. Doplněna byla také 12kW, 300V baterie a CVT převodovka. Max. rychlost traktoru je 50 km/h.

To znamená, že traktor může nepřetržitě pracovat až tři hodiny. Není to mnoho, ale staré mobily taky nevydržely věčně.

Superčistý traktor na vodík začne New Holland testovat na farmě La Bellota, první energeticky nezávislé farmě v městečku Venaria poblíž Turína, už letos v létě. Prozatím je vše ve fázi příprav. Uvažuje se o třech možnostech výroby vodíku. Tou první je elektrolýza za pomoci energie sluce. Nejprve se vyrobí v solární elektrárně čistá elektřina a ta následně elektrolýzou přemění vodu na vodík a kyslík.

Druhou možností je výroba vodíku z bioplynu. Třetí možností je využít přirozené schopnosti biomasy vyrábět vodík.

ZDROJ: hybrid.cz, gas2.org, kráceno
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí