zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci v pátek rozhodnou, jestli největším viníkům smogu rozdají stamiliony korun

09.02.2012
Ovzduší
Poslanci v pátek rozhodnou, jestli největším  viníkům smogu rozdají stamiliony korun

Poslanci budou v pátek hlasovat o kontroverzním návrhu, aby největším viníkům těžkého smogu - majitelům velkých hutí, uhelných elektráren, cementáren a podobně - odpustili poplatky za vypouštění škodlivin do ovzduší.
Návrh by daňové poplatníky přišel na 500 milionů korun ročně.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: "Právě v době těžkého smogu by poslanci měli hlavní viníky motivovat k vyčistění výroby - ne je naopak od poplatků za zamořování vzduchu úplně osvobodit. Je to nehorázný návrh. A lidé na Ostravsku, kteří trpí zdravotními obtížemi kvůli špinavému vzduchu, by asi volili ostřejší slova."
Poslanci Jan Bureš, Jaroslav Plachý a František Sivera (všichni ODS) chtějí úplně zrušit poplatky za vypouštění zdraví škodlivých látek do vzduchu [1]. Špinavé průmyslové podniky je hradí už od roku 1991.
"Zrušení poplatků by znatelně zhoršilo situaci v již tak znečištěním postižených regionech, jako je například Ostravsko a Karvinsko. Potřebujeme zde čistější technologie co nejdříve a představa, že do nich budou velké průmyslové podniky investovat peníze v blízké době bez jakékoliv motivace samy od sebe, je mylná," řekla Vendula Krčmářová z ostravské pobočky sdružení Arnika.
Ekologické organizace napsaly každému poslanci osobní žádost, aby hlasoval proti návrhu - a aby podpořil nový zákon o ovzduší, který navrhl ministr životního prostředí.
Tomáš Chalupa navrhuje poplatky po jednadvaceti letech reformovat tak, aby průmyslové podniky lépe motivovaly k investicím do čistých technologií.
Škrty by byly jeho velkou politickou prohrou. Poslanci by totiž obrátili na vzhůru nohama klíčový bod zákona, kterým chce vyčistit katastrofální smog.
"Náklady za znečištěné ovzduší v Česku vyčíslila Evropská agentura pro životní prostředí skoro na 150 miliard korun," říká Jan Freidinger z Greenpeace ČR. "Znečišťovatelé odvádějí na poplatcích pouhá promile této částky. Přesto se průmyslová lobby, s pomocí několika loutek z ODS, snaží zrušit i tyto zcela nedostatečné poplatky a přenést odpovědnost za škody z jejich původců na jejich oběti."
Smog, který hlavně na Ostravsku pochází také ze špinavých průmyslových podniků, soustavně poškozuje zdraví zejména dětí, starších lidí nebo alergiků.
"Politické strany by si měly dobře rozmyslet, zda opravdu chtějí dát okázale najevo, že kašlou na modernizaci průmyslu, na zdraví lidí a na jejich volební hlasy," doplnil Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Kontakty:
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Vendula Krčmářová, Arnika Ostrava, telefon 776 756 352, email vendula.krcmarova@arnika.org
Daniel Vondrouš, Zelený kruh, telefon 724 215 068, email daniel.vondrous@zelenykruh.cz
Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR, telefon 734 620 843, email: jan.freidinger@greenpeace.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí