zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt dalšího využití odpadů

10.02.2012
Odpady
Projekt dalšího využití odpadů

V Česku je v současnosti 83 % odpadů skládkováno. Přitom spousta surovin by mohla být druhotně znovu využitá. Obzvlášť v době krize a šetření ve společnosti. Elektronické, textilní, sportovní produkty a mediální nosiče nemusí skončit na skládce. Dají se opětovně použít. A od toho, aby se tak dělo, je tu už od dubna 2011 projekt CERREC (Central Europe Repair & Re-use Centres and Networks).

Skládkování totiž opravdu není konečné řešení. Jedná se jen o přesun problému odpadů na příští generace. Projekt CERREC chce tomuto zamezit. Jeho cílem je napomoci snižovat emise, snižovat množství odpadu a více udržitelné využívání přírodních zdrojů. Přidanou hodnotou pak je prodloužení životních cyklů produktů a vytvoření pracovních pozic.

"Projekt CERREC chce dosáhnout šetrnějšího zacházení se spotřebními předměty a změnit konzumní uvažování moderní společnosti," říká o projektu vedoucí sekce mezinárodních vztahů Českého sdružení pro biomasu CZ Biom Petr Tluka. "V minulosti bylo pravidlem, že koupené spotřební věci byly opečovávány a v případě jejich poruchy byla zajištěna oprava do té doby, až nebylo možné zajistit původní funkci předmětu. Současná společnost se naproti tomu neustále dere za novými výrobky, čímž vzniká obrovské množství přístrojů a jiných zařízení, které sice nejsou nejmodernější, ale jsou buď plně funkční, nebo potřebují pouze minimální opravu."

Projekt CERREC chce z opětovného využívání odpadů vytvořit mainstream v rámci odpadového managementu. Jeho cílem je podpořit zavedená, akreditovaná centra opětovného využívání odpadů a zároveň vytvořit síť nadnárodních zainteresovaných sdružení, která by sdílela své znalosti, a pomáhala by tento segment dále rozvíjet.

"Jde o to informovat o možnosti dalšího využití těchto předmětů a ustanovit opravná centra, kde bude možné nechat poškozené předměty opravit do funkčního stavu. Tím se sníží množství odpadů a zároveň dostanou lidé s nižšími finančními možnosti příležitost si pořídit funkční vybavení jejich domácností za nižší náklady," shrnuje Tluka výhody projektu.

Česká republika, a s ní i další země středoevropského regionu, čelí výzvě v podobě naplnění nových závazků vyplývajících z revidované evropské směrnice o odpadech (Waste framework directive, WFD; Směrnice 28/2009). Vedoucím partnerem projektu je Municipal Waste Management Association Mid-Tyrol (ATM) z Rakouska. Projekt CERREC má jako hlavní cíl tuto směrnici úspěšně zavést. Bude trvat tři a půl roku a je financován Evropskou komisí. Sdružuje 9 partnerů a dalších 9 přidružených partnerů ze 7 středoevropských států.

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí