zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fotovoltaika: Kdo zaplatí recyklaci?

16.02.2012
Recyklace
Solární energie
Fotovoltaika: Kdo zaplatí recyklaci?

Provozovatelům tuzemských solárních elektráren se nelíbí část nového zákona o podporovaných zdrojích energie, která jim ukládá povinnost finančně přispívat na recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů.

Tvrdí totiž, že na tento účel již finančně přispívají v rámci evropské asociace PV Cycle. Při dvojím zatížení hrozí někteří z investorů arbitrážemi. Sdělilo to sdružení International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC), jehož členy jsou někteří zahraniční provozovatelé fotovoltaických zdrojů v ČR. >>Proč by za recyklaci fotovoltaických panelů měli provozovatelé solárních elektráren platit dvakrát?<< vznesl řečnickou otázku Frank Schulte, generální sekretář sdružení IPVIC. >>Na zpětný odběr panelů by měli přispívat pouze provozovatelé panelů od těch výrobců, kteří do PV Cycle ještě žádné peníze neposílají,<< dodal.

Návrh zákona o podporovaných zdrojích energie, který projednává Senát, ukládá provozovatelům solárních elektráren povinnost přispívat na zpětný odběr, zpracování a recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů uvedených na trh před 1. lednem 2013. Podle IPVIC však 90 procent evropských výrobců a importérů na likvidaci panelů přispívá v rámci PV Cycle. Členové PV Cycle poukazují příslušné částky podle výše svého obratu a hmotnosti fotovoltaických panelů prodaných v Evropské unii za uplynulý rok. V roce 2012 budou podle IPVIC všichni členové poskytovat záruku formou vázaného bankovního účtu na odstranění elektroodpadu z fotovoltaických panelů. Panely se v odpad promění za zhruba 20 let. PV Cycle má v Evropě nyní 185 certifikovaných sběrných míst, v České republice jsou dosud dvě.

K návrhu se připojila i Česká fotovoltaická průmyslová asociace. Generální sekretářka asociace Zuzana Musilová k tomu uvedla: >>Zdvojená platba nákladů za recyklaci by měla být odstraněna a z povinnosti, kterou návrh zákona o podporovaných zdrojích elektrické energie zavádí, by měly být vyňaty ty subjekty, které již recyklaci řeší a hradí v rámci PV Cycle.<<


20
Tolik let zhruba trvá, než fotovolatický panel >>dozraje<< k recyklaci.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
17
12. 2019
17.12.2019 - Seminář, školení
Praha, Occidental
INISOFT s.r.o.
18
12. 2019
18.12.2019 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
8
1. 2020
8.1.2020 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
EKONOX s.r.o.
17
1. 2020
17.1.2020 - Seminář, školení
Pardubice, Hotel Labe
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
22
1. 2020
22.1.2020 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí