zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skupina zemí EU včetně ČR definovala pilíře energetické politiky

13.02.2012
Energie
Skupina zemí EU včetně ČR definovala pilíře energetické politiky

Vládní představitelé Česka a dalších 15 zemí Evropské unie, které se rozhodly pro pokračování v jaderné energetice, dnes v Paříži na své první schůzce definovali základy evropské energetické politiky. Podle agentury AFP se také rozhodli pokračovat ve spolupráci a prohlubovat ji.

Účastníci, včetně 12 ministrů, se shodli, že energetická politika v EU se musí budovat na čtyřech pilířích, kterými jsou bezpečnost dodávek energií, kupní síla spotřebitelů, průmyslová konkurenceschopnost a boj proti oteplování klimatu, upřesnil francouzský ministr průmyslu Eric Besson po zasedání.

Český ministr průmyslu Martin Kuba podle AFP zdůraznil, že evropské země musejí své úsilí vzájemně koordinovat, aby byly s to řešit problémy s energetickými sítěmi. Tyto sítě podle něj v současnosti nejsou s to vydržet období spotřebních špiček. Další podpora obnovitelných zdrojů energie proto musí s sebou nést výstavbu energetické infrastruktury, aby se problémy v přenosu energie neprohlubovaly.

Podle své mluvčí Veroniky Forejtové Kuba v Paříži upozornil i na to, že pro Česko je nemyslitelné, aby Evropská komise jednotlivým státům určovala, jaký mají mít energetický mix. "Uspořádání energetického mixu musí zůstat v kompetenci každého jednotlivého státu. Myšlenka centrálního určení mixu z úrovně Evropské komise je pro nás nepřijatelná," řekl.

Zástupce Británie James Sassoon usoudil, že se nejedná jen o jadernou energetiku, ale současně i o rozvoj kontinentu. "Musíme hovořit o významných iniciativách, které podpoří trvalý růst pro budoucí konkurenceschopnost Evropy," řekl Sassoon, jehož země bude hostit příští schůzku nově vytvořené neformální skupiny zemí podporující jadernou energetiku. Termín schůzky zatím nebyl stanoven.

První pařížské schůzky se zúčastnily kromě Francie, Británie a Česka také Švédsko, Finsko, Nizozemsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Polsko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Bulharsko a Rumunsko. Naopak Německo a některé další evropské země se rozhodly od jaderné energetiky v příštích letech odstoupit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí