zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad z Ostrama už se řeší až v Bruselu

14.02.2012
Odpady
Sanace, staré zátěže
Odpad z Ostrama už se řeší až v Bruselu

Česká republika se s Polskem dohodla, že jejich spor o kaly rozsoudí Evropská komise.

Ropnými kaly vyvezenými do Polska ze zkrachovalé chemičky Ostramo se bude zabývat Evropská komise. Má vyřešit spor, zda obsah stoletých odpadních jímek Ostrama, který k našim severním sousedům bez vědomí jejich úřadů dovezly české firmy, je standardní palivo, nebo jedovatý odpad.

Takový je závěr lednového jednání zástupců českého ministerstva životního prostředí a polského Hlavního inspektorátu ochrany životního prostředí v Katovicích.

Kaly z Ostrama do Polska vyváželi obchodní partneři sdružení Čistá Ostrava, jež státní zakázku na vyčištění areálu po zkrachovalé chemičce před osmi lety získalo v tendru. Likvidace 300 tisíc tun ropných odpadů z Ostrama přijde na víc než čtyři miliardy korun, areál má být čistý do roku 2018.

Čistá Ostrava toxické kaly z chemičky nechává míchat s uhelným prachem a vápnem na palivo, jež lze přidávat do kotlů v cementárnách a elektrárnách. Na směs vydala už před několika lety společnost VVUÚ certifikát, který ji označuje za alternativní palivo. Protože se v Česku dlouho nedařilo získat pro ně odběratele, začaly ho vozit české firmy do Polska. Loni materiál objevili na skládkách u hornoslezských Katovic polští inspektoři, označili jej za nebezpečný odpad a nařídili Česku, aby si jej vzalo zpět. Česká strana se ale brání.

"Materiál vzniklý přepracováním obsahu lagun je registrován podle evropského nařízení REACH jako výrobek, nejde o odpad. Registrace umožňuje výrobu a uvádění této látky na trh v rámci zemí Evropské unie. České společnosti látku ve směsi s černouhelným hruboprachem předaly polským příjemcům jako zaregistrovanou látku," vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Potíž je v tom, že registrace odporuje evropským předpisům. Ty totiž zpracování nebezpečného odpadu na výrobky určené pro trh zakazují. Společnost VVUÚ navíc neměla k certifikaci tohoto paliva patřičnou akreditaci. Poláci ostravské "palivo" stále považují za nebezpečný odpad, který nelze volně převážet přes hranice. Spor bude muset rozhodnout Brusel.

Z Ostrama bylo zatím odtěženo 246 tisíc tun odpadu, něco přes polovinu je nyní uloženo na skládce Celio u severočeského Litvínova a čeká na spálení v cementárně v Čížkovicích. "Od začátku sanace se na českém území zatím spálilo 30 tisíc tun kalů. Sto tisíc tun se vyvezlo do Polska, kolik se ho však spálilo tam, nevíme," řekl HN Jiří Jež, šéf státního podniku Diamo, jenž má zakázku na starosti. Poláci tvrdí, že u Katovic nyní leží 20 tisíc tun, podle Ježe je u nich však sotva poloviční množství. "Kolik materiálu v Polsku skutečně je, nevíme," říká mluvčí Jendeková.

AUTOR: Zuzana Kubátová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí