zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uhlíková daň: domácnosti si připlatí a velké podniky budou kouřit levně dál

15.02.2012
Ovzduší
Uhlíková daň:  domácnosti si připlatí a velké podniky budou kouřit levně dál

Uhlíková daň, kterou připravuje vláda, může přispět k ochraně klimatu i ke zlepšení stavu ovzduší. Bohužel bez ekologické daňové reformy a kompenzací povede tento izolovaný návrh k sociálním otřesům, a to zejména u nízkopříjmových domácností závislých na lokálním vytápění. Zásadním problémem je, že do návrhu uhlíkové daně nejsou zahrnuty elektrárny, teplárny a velké firmy, které jsou největšími znečišťovateli ovzduší v České republice.

"Je obrovským paradoxem dnešních dnů, že na jedné straně ministr Tomáš Chalupa s pompou spouští pilotní projekt dotací pro kotle na uhlí (1) a ministr Miroslav Kalousek ze stejné vlády chystá masivní zdražení tohoto paliva, ale jen pro domácnosti. Kouřící komíny tak přijdou domácnosti v důsledku uhlíkové daně hodně draho," říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

"Situace připomíná dobu před několika lety, kdy byly podporovány elektrické přímotopy. Vzápětí přišel nárůst cen elektřiny pro domácnosti a všichni, kteří si přímotop pořídili, toho litovali," říká předseda krajské organizace SZ v Moravskoslezském kraji a člen Předsednictva Strany zelených Ladislav Vrchovský.

"Strana zelených navrhuje, aby v sobě uhlíková daň zahrnula i principy ekologické daňové reformy tak, aby existovaly ekonomické stimuly pro změnu vstupního paliva z uhlí na obnovitelné zdroje. Stát by měl také okamžitě ukončit podporu hloupého dotačního programu ministra Chalupy" říká Ondřej Mirovský, člen předsednictva zelených.

Ekologickou daňovou reformou je možné snížit některé současné daně a stanovit nové daně ze znečištění nebo čerpání přírodních zdrojů, čímž budeme motivovat k zdravější a šetrnější spotřebě. Přitom platí důsledné pravidlo: na každou nově vybranou korunu musí připadat koruna jiné daně, která se škrtne.


Kontakty:

Ondřej Liška, předseda SZ, ondrej.liska@zeleni.cz, tel.: 777 140 077
Ladislav Vrchovský, člen Předsednictva SZ, ladislav.vrchovsky@zeleni.cz, tel.: 608 800 402
Ondřej Mirovský, člen Předsednictva SZ, ondrej.mirovsky@zeleni.cz, tel.: 724 833 286

TISKOVÁ ZPRÁVA STRANY ZELENÝCH

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí