zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní ptáci čekají na pomoc od dobrých lidí

12.02.2012
Příroda
Vodní ptáci čekají na pomoc od dobrých lidí

Během několika posledních dní zamrzla většina vodních toků a volná vodní hladina zůstala pouze na několika málo místech pod jezy a v centech větších měst. Právě zde se soustřeďují zimující vodní ptáci, kteří čekají na potravu od lidí.

Většina zimujících vodních ptáků je v těchto mrazivých dnech vděčná za přikrmování od dobrých lidí. Nejvhodnější potravou pro ně jsou menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba. V žádném případě na nich nesmí být plíseň nebo mnoho soli, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout. Vhodnou potravou jsou i semena pšenice, ovsa nebo kukuřice.

Na městských zimovištích vodních ptáků můžeme potkat řadu běžných druhů, ale i vyložené rarity. Mezi nejběžnější patří kachny divoké, ale i mezi nimi se najdou různě zbarvení jedinci. Od čistě bílých, přes různě skvrnité až po černé jedince s bílou náprsenkou.

Nejoblíbenějšími zimujícími vodními ptáky jsou labutě velké. Jejich přikrmování je oblíbenou činností všech generací. Labutě často vycházejí i na břeh za lidmi s krmením. To využívají i ornitologové, kteří kontrolují kroužky na nohách labutím a zjišťují tak odkud k nám přiletěly.

Mezi zimujícími vodními ptáky se ojediněle objevují i poláci velcí nebo chocholatí, morčáci velcí, hvízdáci, ostralky, kachničky mandarinské a někde i husy velké nebo běločelé. Z chřástalovitých ptáků pak lysky černé, slípky zelenonohé a z potápek, potápky malé. Na některých zimovištích se vyskytuje i několik druhů racků - racek chechtavý, bouřní i bělohlavý. Na větších řekách se mohou objevit i kormoráni velcí. Některé z výše jmenovaných druhů vodních ptáků si můžete prohlédnout i na videokanále Moravského ornitologického spolku, který najdete na: http://www.mos-cso.cz.

Pokud si nebudete jisti, co to je za divného vodního ptáka, tak jej vyfoťte a pošle k určení ornitologům na e-mail: mosprerov@seznam.cz. Možná objevíte i nějakou raritu. Ornitologové uvítají i fotografie kroužků nebo krčních límců labutí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí