zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Teplárny arktické mrazy zvládly

16.02.2012
Vytápění, zateplení
Teplárny arktické mrazy zvládly

Teplárny v České republice zvládly dodávky tepelné energie pro své odběratele i při arktických mrazech v první polovině února. Při průměrných denních teplotách, které spadly v některých městech i pod mínus 15 °C, dokonale prověřily špičkové zdroje i dispečinky tepelných soustav, které spolehlivě pokryly zvýšenou spotřebu tepla.

"Teplárny a jejich soustavy zásobování teplem opět prokázaly, že jsou spolehlivými dodavateli ekologické tepelné pohody pro 1,5 miliónu domácností, v nichž žijí bezmála 4 milióny obyvatel," řekl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Potvrdily se odhady, podle nichž měla stoupnout dodávka tepla při poklesu průměrných denních teplot k hranici mínus 15 °C (s nočními maximy až mínus 20 °C) zhruba o 65 % oproti dodávkám tepla v lednu, kdy byly průměrné denní teploty 0 °C. V lokalitách s ještě nižšími teplotami se dodávka tepla v porovnání se stejným obdobím vloni téměř zdvojnásobila.

I přes arktické mrazy zvýšená spotřeba v první polovině února pouze částečně snížila výpadek spotřeby tepla z teplotně nadprůměrného ledna 2012, kdy poklesla dodávka tepla oproti průměru o plnou čtvrtinu. Poslední čtvrtletí roku se na roční spotřebě tepla podílí průměrně zhruba 42 % a pětinové snížení spotřeby tepla z října až prosince se projeví poklesem ročních nákladů o 8 %, což přibližně odpovídá průměrnému zvýšení cen tepla od ledna.

Nedojde-li k výraznému teplotnímu výkyvu v březnu a dubnu, měly by domácnosti za letošní zimu i přes zvýšení sazby DPH na teplo a růstu cen tepla zaplatit za vytápění podobně jako v minulé zimě. Oproti individuálnímu vytápění zůstává zásadní výhodou teplárenských soustav záložní tepelný výkon a možnost využití více paliv a jejich vzájemná zastupitelnost. Například Pražská teplárenská soustava využívá hnědé uhlí, černé uhlí, zemní plyn i těžký topný olej a k tomu ještě teplo získané energetickým využitím komunálního odpadu. To je samozřejmě v malém kotlíku v bytě nebo domě naprosto nemyslitelné.

Teplárny zároveň děkují svým odběratelům, za spolupráci při případných mimořádných událostech, které bylo třeba operativně řešit k zajištění tepelné pohody všech zákazníků. Poděkování patří i meteorologům, kteří včas informovali o příchodu arktických mrazů a teplárny se tak mohly dostatečně připravit na zatěžkávací zkoušku letošní zimy.

Zdroj: TZ Teplárenského sdružení České republiky

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí