zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bystřice n.P. dostane 115 mil. Kč na unikátní turistické centrum

19.02.2012
Ekologická dovolená, cestování
Bystřice n.P. dostane 115 mil. Kč na unikátní turistické centrum

Bystřice nad Pernštejnem dostane z evropských fondů 115,6 milionu korun na vybudování unikátního turistického areálu. Součástí projektu s názvem Centrum zelených vědomostí je vesnický skanzen i moderní ekopavilon. Dotaci dnes městu schválil výbor Regionální rady Jihovýchod, sdělila ČTK mluvčí úřadu Kateřina Kurková. Radnice věří, že nové centrum ročně přiláká kolem 50.000 návštěvníků.

"Centrum zelených vědomostí bude zcela zásadním počinem při rozvoji turistického ruchu na Bystřicku a v Kraji Vysočina," uvedl v tiskové zprávě bystřický místostarosta Josef Vojta. Návštěvníci se v centru budou moci seznámit s vývojem takzvaných zelených vědomostí za minulá dvě století a uvidí příklady ekologického chování do budoucna. Motto projektu Od minulosti k budoucnosti se promítne v architektuře areálu. Bude v něm rekonstruovaný zámeček z 19. století a skanzen vesnických lidových staveb stejně jako moderní stavba využívající technologie 21. století.

V bývalém hospodářském dvoře Mitrovských budou k vidění ukázky tradičních řemesel, mezi které patří truhlářství a kovářství. Další částí bude skanzen se šesti lidovými stavbami. Mezi největší taháky bude zřejmě patřit futuristická stavba ekopavilonu, v němž budou představovány novinky v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energií.

Součástí rozsáhlého komplexu budou pastviny a další pozemky. Návštěvníci tam uvidí pěstování tradičních plodin Vysočiny, sad původních dřevin a bylin i revitalizovaný přírodní biotop. Vznikne i 2,3 kilometru dlouhá stezka pro jezdce na koních.

Na vybudování Centra zelených vědomostí se Bystřičtí připravují několik let. Šanci uspět se strategickým projektem cestovního ruchu za více než 100 milionů korun mělo původně i nedaleké Nové Město na Moravě. V tomto městě, které je známým lyžařským střediskem, měl vzniknout hotel s vodními atrakcemi, posilovnami a konferenčním zázemím za víc než 260 milionů korun. Zastupitelé ale po komunálních volbách rozhodli o zastavení příprav. Převládl názor, že si město tak velkou akci nemůže dovolit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí