zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společná zemědělská politika a podpora ekologickému zemědělství - témata setkání v české expozici na mezinárodním veletrhu BioFach 2012

19.02.2012
Biopotraviny
Společná zemědělská politika a podpora ekologickému zemědělství - témata setkání v české expozici na mezinárodním veletrhu BioFach 2012

Ve středu začal v Norimberku tradiční veletrh zaměřený na produkty ekologického zemědělství a biopotraviny BioFach 2012. Hned v první den proběhla v české expozici úvodní party organizovaná PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců s pomocí a podporou Ministerstva zemědělství České republiky. Zatímco víkendový nápor návštěvníků teprve nastane, na českém stánku se již uskutečnily důležité schůzky a jednání.

Středečního setkání se zúčastnila také řada českých návštěvníků, složených převážně ze zástupců bioprodejen a zemědělců (zpracovatelů) sdružených v PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Všichni společně na veletrhu hledali inspiraci a kontakty.

"Jsme rádi, že jsme mohli využít této příležitosti potkat se na české party se zahraničními partnery, krátce seznámit naše zemědělce a zástupce státní správy s pozicí a postojem kolegů z IFOAM EU k ekologickému zemědělství a Společné zemědělské politice (SZP), upozornit na podporu ekologickému zemědělství Dánskem jakožto předsednické země Evropské unie a při skleničce tuzemského biovína a ochutnávce tuzemských biovýrobků od našich členů si vychutnat příjemnou společnost a atmosféru. Ekologické zemědělství a Společná zemědělská politika jsou témata, která se nyní velmi dynamicky vyvíjí, a byla by chyba nedělat právě takováto neformální setkání," řekla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Ta také party ve 14 hodin spolu s generálním konzulem České republiky v Německu, panem Josefem Hlobilem, zahájila, pozdravila všechny přítomné a představila jednotlivé řečníky: paní Lizzii Melby Jespersen, výzkumnou pracovnici International Centre for Research in Organic Food Systems, pana Thomase Fertla, zástupce BioAustria a IFOAM a v neposlední řadě pana Jiřího Macha, náměstka ministra zemědělství České republiky.

Lizzie Jespersen ve svém příspěvku účastníkům zprostředkovala priority dánského předsednictví, kterými jsou rozvoj ekologického zemědělství, zajišťování welfare zvířat (krátké přepravní vzdálenosti a časy apod.) a také hladké přijetí návrhu nové, "zelenější" SZP. Představila také cíle dánské vlády ve vztahu k ekologickému zemědělství (plán na zdvojnásobení plochy ekologicky obhospodařované půdy do roku 2020), podporu marketingových aktivit pro odbyt bioproduktů a hlavně plán zajištění min. 60% poměru biopotravin pro vaření ve veřejných stravovacích zařízení.

Thomas Fertl zmínil skutečnost, že téma SZP je v poslední době vnímáno spíše negativně, což není dobře. Návrh nové SZP však nabízí mnoho možností pro rozvoj ekologického zemědělství, explicitně jej zmiňuje jak v 1. pilíři (přímé platby a tzv. "greeningová opatření"), tak v 2. pilíři. Z toho je jasné, jaká důležitost je ekologickému zemědělství přikládána. Upozornil také na skutečnost, že celý návrh nové SZP je pouze rámcem, na jehož obsahu se budou velkou měrou podílet samotné členské státy. Apeloval na ministerstvo zemědělství České republiky, aby podpořilo reformní snahy evropského komisaře Daciana Cioloşe k realizaci návrhu SZP.

Jiří Mach přivítal za ministerstvo zemědělství na veletrhu všechny účastníky party, shrnul aktuální informace o stavu ekologického zemědělství v České republice, počtu ekologických podnikatelů a ploch ekologicky obhospodařované půdy, vyzdvihl cíle Akčního plánu ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2011-2015 a přislíbil svou osobní účast při jeho realizaci.

Návštěvníkům party v prostorách stánku Ministerstva zemědělství České republiky hrála cimbálová muzika Kapric z Mistřína, která přátelskou atmosféru ještě umocnila.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí