zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šlapanice u Brna trápí zamořený areál bývalé výrobny dehtu

21.02.2012
Sanace, staré zátěže
Šlapanice u Brna trápí zamořený areál bývalé výrobny dehtu

Šlapanice u Brna řeší, jak vyčistit tovární areál, kde se dřív vyráběl dehet a odkud se dnes do okolí šíří nebezpečné látky. Pozemek je zamořen dehtem a fenoly a lidé bydlící blízko po toku potoka už kvůli tomu nemohou používat své studny. Hygienici je upozornili, že jejich vodu už nemohou používat ani k zálivce. Areál dnes vlastní soukromá firma, existuje projekt jeho vyčištění. Čeká se však na peníze od státu, řekl dnes novinářům místostarosta Svatopluk Novák (ČSSD).

Podle místostarosty existuje několik variant, jak pozemek ekologické zátěže zbavit. Ta, kterou označil za realistickou, počítá s náklady kolem 120 až 130 milionů korun. Mnozí Šlapaničtí si prý přejí kompletní vyčištění. Podle Nováka však znečištění místy sahá do hloubky deset metrů pod zem a areál má pět hektarů. Náklady na stoprocentní vyčištění se proto podle něj odhadují na miliardu korun, což označil za nereálné. Výdaje má podle smlouvy s majitelem platit stát. Projekt byl součástí nakonec zrušeného obřího ekotendru.

Tovární areál se nachází uprostřed městské zástavby, táhne se asi 200 metrů po nábřeží Říčky. Kdysi tam fungoval cukrovar, později se vyráběl dehet a dehtový papír. Ve třetí čtvrtině 20. století se však podle Nováka při výrobě příliš neřešilo, v jakých podmínkách se skladují chemikálie, a tak se dodnes na pozemku nachází například fenolové jezírko a dehtová jáma. Chemikálie včetně části půdy se mají odtěžit a odvézt k likvidaci. Projekt počítá i se stavbou zdi, která by oddělila komplex od dalších pozemků směrem po toku Říčky.

Areál podle Nováka neznamená aktuální ekologické nebezpečí, do ovzduší odtud chemikálie neunikají. Problém by nastal, kdyby se tam dostala voda. Podložím se však nebezpečné látky už dnes šíří, protože je protkáno sítí starých kanalizačních a drenážních trubek.

Budoucí využití areálu bude podle Nováka záležet na jeho vlastníkovi. Radnice má prý zájem především na vyčištění. Lidem bydlícím blízko už podle něj kvůli ekologické zátěži klesají ceny nemovitostí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí