Čtvrtek, 18. dubna 2024

Africký venkov začíná využívat k výrobě elektřiny solární panely

Africký venkov začíná využívat k výrobě elektřiny solární panely

Obyvatelé afrického venkova, kteří žijí daleko od elektrických sítí, již mohou využívat výdobytků moderní doby a svítit pomocí elektřiny. Umožňuje jim to projekt nabízející proud ze solárních panelů za jeden dolar na týden. Kromě finančních úspor by měl projekt přispět k ochraně africké přírody, neboť tradiční pálení petroleje znamená podle odhadu vědců z Kalifornské univerzity ročně 190 milionů tun emisí CO2.

Systém IndiGo solar nabízí obyvatelům odlehlých míst využití fotovoltaických panelů v přepočtu za asi 19 korun. Podle vědců tak umožňuje ušetřit až desetinásobek oproti tradičnímu způsobu výroby energie.

Jednou z prvních vesnic, které se do projektu zapojily, je Mantarra v Jižním Súdánu. "Je to dobrý systém, díky němuž máme světlo v domě," říká jeden z farmářů Nyungura James Ode. "Můžeme nyní víc pracovat uvnitř a více vyrábět. Se světlem je to lepší, i matky se mohou v noci lépe postarat o dítě," popisuje výhody. V Odeho domě systém zajišťuje osvětlení dvou malých místností až po dobu sedmi hodin a umožňuje i nabíjení malých přístrojů jako je mobilní telefon.

Systém navrhla jistá britská společnost pracující na solárních technologiích. Proces funguje podobně jako předplacené mobilní služby. Když si chtějí lidé koupit elektřinu vyrobenou solárním systémem, musí tak učinit pomocí stírací karty u místního obchodníka. Karta stojí necelý dolar a je na ní kód k přístupu k elektřině na týden od doby jeho zadání. Uživatelé tak mohou spotřebu energie dobře kontrolovat, soudí server CNN.

"Nemusíme tak vydávat víc peněz," říká Ode. "Daří se mi ušetřit tři až pět jihosúdánských liber za týden (22-33 korun)," vysvětluje.

Do elektrifikačního schématu IndiGo se zatím zapojila odlehlá místa v Keni, Malawi, Jižním Súdánu a Zambii. Autoři přitom zdůrazňují nejen finanční výhody, ale i ekologický přínos. Doufají, že do konce tohoto desetiletí bude možné zcela eliminovat používání petroleje. Poprvé byl systém použit v září 2010, takže je zatím těžké zhodnotit jeho přínos, připouští šéf firmy, která systém navrhla.

Nicméně charitativní organizace projekt vítají. Podle šéfa organizace SolarAid Steva Andrewse by mohl systém znamenat urychlení vývoje na africkém venkově. "IndiGo má potenciál dodat čisté a bezpečné světlo a elektřinu pro nejchudší lidi na světě," konstatuje.

Do budoucna autoři projektu počítají s možností větších dodávek elektřiny za malý příplatek, což by umožnilo používání ledniček, rádií nebo televize.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů