zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP chce snížit podíl biologického odpadu na skládkách

24.02.2012
Odpady
MŽP chce snížit podíl biologického odpadu na skládkách

Ministerstvo životního prostředí se podle svého šéfa Tomáše Chalupy přednostně zaměří na snižování podílu biologicky rozložitelného komunálního odpadu na skládkách a na využití odpadů jako náhradního energetického zdroje. Ministr to uvedl v dokumentu Desetileté hodnocení, udržitelnost, konkurenceschopnost a výhled odpadového hospodářství ČR po roce 2012. Chalupa ji předložil dnešnímu zasedání vlády. Hnutí Duha požaduje zvýšení recyklace komunálního odpadu.

Možnosti energetického využití ministr vidí ve všestranné podpoře výstavby zařízení pro energetické využívání odpadů na regionální i celonárodní úrovni. Považuje to za perspektivní protipól k převažujícímu ukládání směsného komunálního odpadu na skládkách. Uvádí, že tato zařízení budou provozována za "přísného dozoru České inspekce životního prostředí a dohledu nad dodržováním emisních limitů na ochranu ovzduší". Hnutí Duha se ale obává, že se budou obří spalovny odpadů stavět na úkor recyklačních projektů.

Ministr argumentuje, že v Německu, Rakousku nebo Beneluxu je energetické využívání odpadů trojnásobně vyšší, ve skandinávských zemích pak čtyřnásobně, než je tomu v ČR. Poukazuje na to, že zařízení budou vyrábět elektrickou energii a teplo, které by jinak musely být vyrobeny z neobnovitelných zdrojů.

Novela zákona o obalech podle ministerstva zajišťuje přísnější procentuální, u některých materiálů až o desítky procent vyšší recyklaci a využití obalů v roce 2020 oproti roku 2012.

Do systému třídění bylo podle ministerstva ke konci roku 2010 zapojeno 98 procent populace v 5904 obcích. ČR tak patří z hlediska pokrytí populace k nejúspěšnějším v Evropě. V číslech to představuje recyklaci 95 procent obalů z papíru, 75 procent ze skla, 61 procent z plastů a 64 procent u kovů. Celkem bylo recyklováno 73 procent obalů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí