zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Milion a čtvrt občanů EU pracuje v OZE. Nejvíce lidí zaměstnává biomasa

24.02.2012
Energie
Milion a čtvrt občanů EU pracuje v OZE. Nejvíce lidí zaměstnává biomasa

Téměř milion a čtvrt obyvatel sedmadvaceti států Evropské unie pracuje podle zpravodaje EUobserver* v sektoru obnovitelných zdrojů. To je prakticky tolik obyvatel, jako žije v součtu v Praze. 1144 tisíc zaměstnanců v OZE také znamená pětadvacetiprocentní nárůst oproti roku 2009. Tehdy se jednalo o číslo nižší o téměř dvě stě tisíc.

Nejvýraznější zastoupení má biomasa. Přes půl milionu obyvatel zemí EU pracuje v průmyslovém odvětví, které se zabývá pevnými či kapalnými biopalivy, bioplynem nebo odpadem. Dalšími významnými silami na trhu je fotovoltaika a větrné elektrárny. I tato odvětví loni zaměstnala přes 250 tisíc lidí.

Německo je bezkonkurenčním lídrem v číslech týkajících se pracovních míst v celkovém součtu. V OZE tu pracuje více než dvojnásobek obyvatel, než je tomu ve Francii a více než trojnásobek, než v Itálii.

Ani Česká republika si nevede špatně. Dokonce poráží i některé země západní Evropy. S dvaceti tisíci zaměstnanci v rámci OZE je v žebříčku před Nizozemskem, Portugalskem nebo Irskem. Z hlediska východní Evropy je před ní pouze Polsko.

"Uvedená čísla dokumentují to, co CZ Biom i ostatní asociace v oblasti OZE tvrdí již dlouho - obnovitelné zdroje energie již nejsou nevýznamnou oblastí průmyslu, ale prudce se rozvíjejícím odvětvím, které v budoucnu nabídne spousta pracovních příležitostí převážně na venkově, kde je jich potřeba nejvíce," zhodnotil výsledky průzkumu ředitel CZ Biom Jiří Trnka.

V poměru k celkovému počtu obyvatel se však nejedná o žádný výrazný náskok. Země se čtyřikrát vyšší populací zaměstnává v sektoru obnovitelných zdrojů pouze o osm tisíc lidí více. Nejvíce Čechů pracuje ve fotovoltaice, následují kapalná biopaliva, třetí pak jsou pevná biopaliva.

"Je škoda, že uvedená statistika neuvádí počet pracovních míst v bioplynu, což je segment, který se v oblasti biomasy v loňském roce rozvíjel nejvíce. Přitom podle našich odhadů by bioplyn další "tisícovku" míst rozhodně přidal," dodal Trnka.

I tak zaměstnává biomasa v České republice téměř polovinu ze všech zaměstnanců v OZE. A kdyby měl EUobserver i počty za bioplyn, dosahoval by podíl biomasy ještě vyšších čísel. I tak v tomto segmentu pracuje přes devět tisíc zaměstnanců, což rozhodně není zanedbatelné číslo.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Letní tábor Polana, Vrbovce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí