zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krajští radní zamítli záměr skladovat palivo z kalů v Ostravě

24.02.2012
Odpady
Sanace, staré zátěže
Krajští radní zamítli záměr skladovat palivo z kalů v Ostravě

Moravskoslezští radní zamítli záměr společnosti Geosan Group, která v Ostravě likviduje ropné laguny po bývalé chemičce Ostramo. Firma chtěla vyrobené palivo dočasně ukládat v areálu Ostrama. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

"Vedení kraje zná problematiku odtěžení lagun Ostramo a chápe nutnost vyřešit tuto problematiku v co nejkratším možném termínu, avšak se záměrem společnosti Geosan Group v navrženém rozsahu nesouhlasí," uvedl v tiskové zprávě hejtmanův náměstek Miroslav Novák. Kraj podle něj požaduje nastavení takových podmínek, aby byl zajištěn plynulý odbyt vyrobeného paliva Geobal 4 a současně minimalizováno množství skladovaného paliva a doba, pokdy bude v prostoru lagun uloženo.

Produkt z lagun se jako palivo odváží do severních Čech na skládku v Litvínově, má se spálit v cementárně v Čížkovicích. Proti tomu však protestují tamní obyvatelé i ekologické organizace. Společnost Geosan Group kraji navrhla, aby na přechodnou dobu mohla vyrobené palivo skladovat právě v Ostravě.

Geosan Group je vedoucím členem sdružení Čistá Ostrava, jež sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo. Odtěžování ropných kalů skončilo loni v prosinci, kdy bylo odtěženo plánovaných 200.000 tun. Dodatečné průzkumy však ukázaly, že v naposledy odtěžované laguně číslo tři je kalů více, než se předpokládalo. S jejich likvidací se počítalo letos, hrozí však, že se sanace znovu protáhne.

Laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Po jejich vytěžení a vyčištění kontaminované zeminy a podzemní vody má na místě vzniknout lesopark. Čištění lagun však provázejí neustálé problémy. Lidé v jejich okolí si stěžují na množství prachu, hluk i zápach.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
7
8. 2017
7-11.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí