zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstava v hradeckém muzeu přibližuje život kolem řeky Labe

26.02.2012
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Výstava v hradeckém muzeu přibližuje život kolem řeky Labe

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové dnes začala výstava nazvaná Labe, jedna řeka, dva příběhy. Expozice v první části lidem přibližuje život na řece a v její blízkosti, druhá část představuje archeologické nálezy z okolí řeky. Výstava bude otevřená do 19. srpna, informovala ČTK Dana Mylerová z hradeckého muzea.

Část výstavy věnovaná přírodě přibližuje na dioramatických instalacích například život pod hladinou řeky. K vidění jsou exponáty z přírodovědeckých sbírek hradeckého muzea, které doprovázejí fotografie živočichů a rostlin, jež se v Labi a jeho okolí vyskytují.

Archeologická část návštěvníkovi nabízí pohled na nálezy od dob, kdy se na březích řeky objevil první člověk až po novověk. Vystavené jsou především exponáty z oblasti mezi Lochenicemi a Hradcem Králové. "Cílem není prezentovat souvislý vývoj ani detailně zmapovat všechny archeologické památky proti proudu řeky, ale v konkrétních obdobích a na konkrétních nálezech ukázat důležité fenomény a zlomové události, které provázely soužití člověka a řeky v dobách dávno minulých," uvedlo muzeum na svém webu.

Historie hradeckého muzea sahá do roku 1880, kdy městští zastupitelé schválili návrh na jeho zřízení. Sbírky muzeum poprvé vystavilo v roce 1885 v kapli svatého Václava v domě na Žižkově náměstí. V letech 1909 až 1912 vyrostla na Eliščině nábřeží nová muzejní budova, kterou navrhl architekt Jan Kotěra. Od roku 1993 je součástí muzea také památník bitvy roku 1866 na Chlumu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí