zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rybníky Vočert a Lazy a vrch Oškobrh jsou nové přírodní památky

03.03.2012
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Rybníky Vočert a Lazy a vrch Oškobrh jsou nové přírodní památky

Rada Středočeského kraje dnes rozhodla o vyhlášení dvou nových přírodních památek. Památka Rybníky Vočert a Lazy se nachází u Hvožďan na Příbramsku, vrch Oškobrh sedm kilometrů východně od Poděbrad. O nových maloplošných chráněných územích dnes informovala mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.

Dva sousedící rybníky Vočert a Lazy tvoří jádro přírodní památky o výměře 22,9 hektaru, upřesnila mluvčí. Chráněné území leží mezi obcemi Hvožďany a Pozdyně na Příbramsku. V soustavě obou rybníků a mělké vodní nádrže se hojně vyskytují zejména žába kuňka obecná a další druhy vzácných obojživelníků, skokan ostronosý, čolek horský, čolek obecný, blatnice skvrnitá, skokan krátkonohý, skokan zelený, ropucha obecná a rosnička zelená.

Přírodní památka Oškobrh byla vyhlášena na území o rozloze 100,7 hektaru. Nachází se jihovýchodně od obce Vlkov pod Oškobrhem. Předmětem zvýšené ochrany je podle informací krajského úřadu zejména populace ohroženého brouka roháče obecného a jeho stanoviště. Ochrany se dočkaly také teplomilné stepní trávníky, obnažené výchozy opuk a druhy živočichů a rostlin vázané na tato stanoviště.

Na území Středočeského kraje je podle aktuálních údajů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR 123 přírodních památek, včetně nově vyhlášených. Přírodní památka je specifikována jako přírodní, zejména geologický a geomorfologický útvar menší rozlohy, naleziště vzácných nerostů nebo ohrožených druhů ve fragmentech ekosystémů, s regionálním ekologickým, vědeckým či estetickým významem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí