zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další peníze na kotlíkové dotace kraj uvolní zřejmě v červnu

01.03.2012
Dotace
Vytápění, zateplení
Další peníze na kotlíkové dotace kraj uvolní zřejmě v červnu

Další peníze na dotace pro nákup ekologických kotlů uvolní Moravskoslezský kraj zřejmě ještě letos v červnu. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Miroslav Novák (ČSSD). Kraj chce do společného projektu s ministerstvem životního prostředí investovat 20 milionů korun, stejnou částku uvolní i ministerstvo.

Na takzvané kotlíkové dotace bylo v regionu původně vyčleněno 20 milionů korun. O pilotní program na výměnu kotlů byl obrovský zájem a už během prvního dne musel kraj příjem žádostí uzavřít. Krajští zastupitelé na svém dnešním jednání pouze vzali na vědomí, že je potřeba peníze přidat, o výši částky se zřejmě rozhodne až na červnovém zastupitelstvu.

"Peníze se budou schvalovat na základě rozhodnutí pracovní skupiny. Na odboru životního prostředí jsou volné zdroje. Je velmi pravděpodobné, že peníze budou uvolněny na červnovém zastupitelstvu Moravskoslezského kraje," uvedl Novák. Dodal, že program na výměnu kotlů by se tak mohl bezprostředně poté obnovit. "Budou připraveny veškeré podklady a pravidla pro druhou výzvu," uvedl Novák.

Nepředpokládá, že by se formuláře měly nějakým zásadním způsobem měnit. Je však pravděpodobné, že by se mohla snížit výše dotace na jeden kotel, která dosud byla 60.000 korun, což při částce prvotních 20 milionů korun znamená výměnu zhruba 330 kotlů, kraj přitom v pilotní části tohoto programu přijal 562 žádostí. "V rámci první výzvy mohu říci, že během měsíce dubna budou schváleny první žádosti," doplnil Novák s tím, že žadatelé, kteří nyní neuspějí, budou svou žádost muset podat znovu. Žadatelé tentokrát zřejmě budou moci získat i peníze na kotle pouze na biomasu, což dosud nebylo možné.

Dotovaný kotel musí žadatel provozovat alespoň po dobu 15 let, kdy musí také umožnit kontrolu topeniště. Na koupi a instalaci nového kotle a likvidaci starého zařízení bude mít čas devět měsíců. Peníze se budou vyplácet zpětně.

Martina Helánová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
29
5. 2019
29.5.2019 - Seminář, školení
Praha, hotel Occidental
INISOFT s.r.o.
30
5. 2019
30.5.2019 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí