zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Antarktický ekosystém ohrožuje invaze rostlinných vetřelců

11.03.2012
Příroda
Antarktický ekosystém ohrožuje invaze rostlinných vetřelců

Neposkvrněný mrazivý kontinent Antarktida podle vědců ohrožuje invaze vetřelců. Nikoli ovšem z okolního vesmíru, ale z ostatních částí Země, odkud jsou sem zavlečeni v kapsách a batozích, napsala agentura Reuters.
Semena a rostliny náhodně přinesené do Antarktidy turisty i vědci mohou znamenat zavlečení druhů, které by ohrozily přežití těch původních v jemně vyváženém ekosystému.

Invazivní "vetřelecké" rostliny patří k největším hrozbám Antarktidy, zvláště v době, kdy klimatické změny ledový kontinent oteplují, uvádí vědecká zpráva publikovaná dnes v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences Journal.

Každý rok loděmi a letadly navštíví Antarktidu více než 33.000 turistů a 7000 vědců. Studie návštěvníků zjistila, že mnozí z nich s sebou nosí semena rostlin ze zemí, které už navštívili. Vědci v rámci studie vysávali vysavačem kapsy návštěvníků, záložky na kalhotách či rukávech, podrážky bot i vnitřek jejich batohů a s pomocí pinzet vybírali náhodně uvízlá semena. Každý člověk v průměru měl na sobě či u sebe více než devět rostlinných semen.

Mezi zavlečenými semeny byl například islandský mák Papaver nudicaule, kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea) či lipnice roční (Poa annua). Všechny jsou schopné růst v chladném klimatu a tudíž v Antarktidě.
Studie, která byla první svého druhu, prozkoumala tisícovku návštěvníků Antarktidy v letech 2007 až 2008. Trvalo téměř tři roky, než vědci identifikovali všechny druhy nalezených semen, přiřadili je k rostlinám a posoudili jejich možný dopad na ledový kontinent.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí