zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polsko v EU zablokovalo cestovní mapu pro snižování emisí

12.03.2012
Ovzduší
Polsko v EU zablokovalo cestovní mapu pro snižování emisí

Polsko dnes na zasedání ministrů životního prostředí v Bruselu zablokovalo přijetí "cestovní mapy" pro snižování emisí v Evropské unii po roce 2020. Návrhy počítaly s postupným snížením emisí do roku 2050 o 80 procent.
"Oni tu situaci zablokovali," řekl ČTK a Českému rozhlasu český ministr Tomáš Chalupa.
Evropská unie se už dříve zavázala, že emise skleníkových plynů do roku 2020 sníží proti roku 1990 o 20 procent. Tento závazek platí a přihlásili se k němu všechny země bloku. Nyní se ale jedná o tom, jak emise snižovat v následujícím období.

Evropská komise před časem přišla s "cestovní mapou", která počítala s tím, že do roku 2030 by se měly emise snížit o 40 procent, do roku 2040 o 60 procent a do roku 2050 o 80 procent.
Česko Varšavu v řadě aspektů podporovalo, nakonec ale bylo ochotné přistoupit na kompromis, neboť byly zapracovány jeho požadavky. Šlo například o to, aby limity byly pouze nezávazné. Praha také nechtěla, aby závěry Rady EU obsahovaly pro rok 2020 zmíněný ambicióznější cíl 25 procent. I to se nakonec z návrhů vyškrtlo.

"Nikdo z nás nyní nedokáže odhadnout, co se bude dít s ekonomikou v roce 2030, 2040 a 2050. Tak pro Českou republiku bylo nepřijatelné, aby tady byly přijaty tvrdé závazky a tvrdá data," zdůvodnil požadavek pouze nezávazných cílů pro jednotlivé roky Chalupa. Polákům ale ani to nestačilo.
Rozhodnutí Polska už kritizovali ekologičtí aktivisté. "Polsko tak jen přidává ke svému obrazu zastaralé ekonomiky," komentovala polské veto Joris den Blanken z Greenpeace, podle níž tak Varšava brzdí celou Evropu. Ta podle ní přitom potřebuje, aby se zbavila své závislosti na fosilních palivech.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí