zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co také přináší nový zákon o ovzduší

15.03.2012
Ovzduší
Firemní ekologie
Legislativa
Co také přináší nový zákon o ovzduší

Kompenzační opatření

Nová právní úprava zajistí, že v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší nebudou uvedeny do provozu nové zdroje znečišťování, dokud neprokážou nebo nepřijmou opatření, která budou nové znečištění vyvažovat. Kompenzační opatření, která jsou v zákoně nově obsažena, budou investičního i provozního charakteru.

Zavádění nízko emisních zón v obcích a městech

Obce a města budou mít možnost vyčlenit na svých územích zónu, do které nebudou moci vjíždět auta, která nesplňují emisní limity. Obce a města ale zároveň musí zajistit objízdnou trasu po silnici stejné nebo vyšší třídy.

Nové parametry kotlů pro domácnosti

Nová opatření se dotknou i domácností. Malé kotle (o příkonu do 300 kW) uváděné na trh v České republice budou mít výrazně nižší emise než dnes. Dohlížet na to bude Česká obchodní inspekce. Zákon také zakazuje spalování nekvalitních paliv.

Individuální posuzování velkých znečišťovatelů

Nový zákon umožní individuální přístup ke znečišťovatelům ovzduší. Příslušné krajské úřady budou moci regulovat provoz zdroje, který má na kvalitu ovzduší v oblasti prokazatelně špatný vliv.

Poplatky za emise

Nový zákon významně zjednodušuje placení poplatků, což sníží administrativní zátěž firem, úřadů i obcí. Počet zpoplatněných látek se sníží z více než dvaceti na čtyři. Poplatek, který se dříve vybíral od výše 500 korun, bude nově inkasován tam, kde jeho výše dosáhne 5000 korun za provozovnu. Nejmenší znečišťovatelé tak budou od poplatků osvobozeni. Vláda navrhovala poplatky od roku 2017 zvyšovat až na sedminásobek, sněmovna je naopak navrhla zrušit. Senát tuto pasáž zřejmě změní do kompromisní podoby.

Přechodné období

Zákon upřesní evropskou směrnici, podle níž se zpřísňují od roku 2016 emisní limity pro zdroje znečištění. U tepláren či elektráren si tato povinnost vynutí mnohamiliardové investice. České firmy přitom mají výjimku z této směrnice: zdroje, které už jsou v provozu, mohou na nové, přísnější podmínky přecházet postupně, a to až do roku 2020. Hned od roku 2016 musí zpřísněné evropské limity dodržet jen nově spouštěné technologie.

AUTOR: Zuzana Kubátová

AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí