zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát doporučil stanovit výši poplatku za svoz odpadků zákonem

16.03.2012
Odpady
Senát doporučil stanovit výši poplatku za svoz odpadků zákonem

Obce by podle Senátu měly do budoucna za odvoz odpadků vybírat ze zákona nejvýše 1000 korun na osobu za rok, tedy dvojnásobek. Z 250 na maximálně 750 korun by mohly zvýšit poplatek za svoz netříděného odpadu. Horní komora tak dnes upravila poslaneckou novelu o místních poplatcích. Chce, aby se poplatky zvyšovaly až od příštího roku. Konečné slovo bude mít sněmovna, která navrhla výši poplatku nechat na obcích.

Poslanci navrhli umožnit obcím, aby samy mohly svým obyvatelům stanovit poplatek za svoz netříděného odpadu podle skutečně vynaložených nákladů. Senátoři se ale na podnět právníků horní komory obávali, že by toto vymezení mohl zrušit Ústavní soud.

"Poplatek je poplatek a měl by mít nějaké ohraničení," uvedl předseda senátního výboru pro veřejnou správu Ivo Bárek (ČSSD). Podle jeho informací obce za odvoz odpadu vybírají v průměru od 450 do 670 korun na osobu a rok. Předseda senátorů ČSSD a bohumínský starosta Petr Vícha má za to, že většina obcí se do limitovaného poplatku vejde bez doplácení na odvoz odpadu.

Senátoři se s poslanci shodovali v tom, že zvýšení poplatku, který se deset let neměnil, je nutné kvůli rostoucím nákladům obcí za odvoz komunálního odpadu.

Poplatek by nově měli ze zákona platit také cizinci, kteří v Česku pobývají déle než tři měsíce. Obcím jej budou muset platit lidé také za rekreační chaty a chalupy nebo apartmány, a to ve výši za jednu osobu.

Doporučení Senátu je ve shodě s původní verzí poslanecké předlohy, která také počítala se stoprocentním navýšením současného poplatku. Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně za tříděný odpad, by podle sněmovní i senátorské verze novely o místních poplatcích zůstala nezměněna. Až na trojnásobek by se měl podle senátorů zvýšit poplatek na netříděný odpad.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí