zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

16.03.2012
Obecné
Krátce - různé

O stovkách milionů korun na poplatcích za emise vedou čeští politici bouřlivé diskuse, zato odklad platnosti přísnějších evropských norem za miliardy prošel bez odporu.
Existující průmyslové provozy nebudou podle senátního návrhu nového zákona o ovzduší muset přísné emisní limity dodržovat hned od roku 2016, ale budou se k nim postupně blížit až do roku 2020.
"Český průmysl investoval do snížení emisí miliardy korun, odložení mu ulehčí splnění přísných limitů," říká senátor Jiří Bis. Senát bude o návrhu rozhodovat dnes. Proti není ani ministerstvo životního prostředí.
U některých elektráren je to otázka bytí a nebytí. ČEZ například uvažoval kvůli limitům o uzavření elektrárny Chvaletice. Nyní její další provoz "přehodnocuje".

Přivítejte s celou rodinou příchod jara. V Harrachově se již tradičně se zimou rozloučí i bájný strážce hor Krakonoš. Pro děti je připravena řada atrakcí a her. Dospělí se mohou těšit na ukázky extrémních lesnických dovedností, jako je tahání klád nebo plivání peckou. Chybět nebude ani občerstvení a jarmark.
Harrachov
www.harrachov.cz

Ekologický provoz automobilů je silným tématem spíše mezi výrobci těchto vozů. U spotřebitelů se elektromobily stále řadí na okraj zájmu. To kvůli jejich příliš vysoké ceně.
Porotci ankety o Evropské auto roku (COTY) vůbec poprvé v historii počkali s udělením prestižního titulu
až na předvečer zahájení výstavy, přitom ocenili "ekologický" hybrid Opel Ampera. V loňském roce cena připadla elektromobilu Nissan Leaf. Znamená to, že se dá očekávat boom v oblasti ekologických aut? "Elektromobily mají stále velký prostor pro inovace, a tak se u nich častěji dočkáváme převratných novinek, což i tato anketa oceňuje," řekl Ekonomu analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara. "U spotřebitelů je ale současným trendem důraz na snižování provozních nákladů u vozů s tradičními pohony," dodal Šimara.

Kdo nebude chtít splnit požadavky ministra financí na seškrtání výdajů ve svém úřadě, bude muset z vlády, pohrozil minulý týden svým ministrům premiér Petr Nečas (ODS).
Podobný plán má i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), který musí najít úspory ve výši 129 milionů. Chce sloučit třeba Geofond a Českou geologickou službu, zeštíhlí Český hydrometeorologický ústav, sestěhovat by se mohly některé pobočky České inspekce životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí