zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklace skla v Chudeřicích se rozšíří, střepů je prý nedostatek

20.03.2012
Recyklace
Recyklace skla v Chudeřicích se rozšíří, střepů je prý nedostatek

Liberecká firma SPL Group rozšíří recyklační linku na sklo v Chudeřicích na Teplicku. Investice za zhruba 72 milionů korun by měla přinést deset nových pracovních míst a 40procentní zvýšení výkonu, řekl ČTK ředitel firmy Robert Antoš. To se může hodit okolním sklárnám, které používají střepy pro snížení nákladů. Ale i střepy začínají být nedostatková komodita, dodávají lidé z branže.

V Chudeřicích se zatím zpracová nepotřebné sklo z oken a automobilů. Odstraní se z nich cizí příměsi, rozdrtí se a pak se dodávají do skláren. V nich se střepy přimíchávají v určitém množství do pece, protože jsou pořád levnější než suroviny. Poptávka skláren je proto značná. "Střepů je v Evropě dokonce méně, než je potřeba, takže to může být zajímavý byznys," řekl ČTK personální ředitel teplických skláren AGC Libor Sehnal. Jeho firma bere část střepů právě z Chudeřic.

I proto se chudeřická linka letos rozšíří. Nynější linky se modernizují a navíc přibude nová linka na obalové sklo. Provoz by mohla zahájit v dubnu. Celkový výkon by se tím měl zvednout z 35.000 na 55.000 tun zpracovaného skla měsíčně. "Aktuálně zaměstnáváme 25 lidí a budeme přibírat minimálně dalších deset," řekl Antoš.

Zakázka v Chudeřicích je financovaná z evropských peněz a pro majitele recyklační linky je dvojnásob zajímavá. Jako jediný zájemce ji totiž získala jeho dceřiná firma Sklopan.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí