zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vládní tunel životního prostředí

21.03.2012
Politika
Šlendryján
Vládní tunel životního prostředí

Dne 8. 3. 2012 schválila porada vedení Státního fondu životního prostředí návrh na změnu zákona č. 388/1991 Sb. Strana zelených odmítá zneužití prostředků na životní prostředí.

"Jsme velmi znepokojeni faktem, že ministerstvo životního prostředí připouští vyvedení prostředků určených výhradně na ochranu životního prostředí do státního rozpočtu na zalepení deficitu," uvádí Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

"Finanční prostředky vybrané za pokuty a poplatky za znečišťování životního prostředí by se měly vždy do ekologie vrátit. Doposud tomu taky tak bylo," doplňuje Karel Jech, člen Rady SFŽP nominovaný neziskovými organizacemi.

"Mnohé nasvědčuje tomu, že změna zákona bude provedena nějakým přílepkem. Účinnost se totiž předpokládá již od 1. července letošního roku," dodává Ondřej Liška.

Nově by však Fond mohl půjčovat prostředky i Ministerstvu financí a navíc bez veřejné kontroly. Stačila by napříště jen dohoda ministra financí a ministra životního prostředí.

O všech poskytnutých penězích doposud vždy jednala Rada Fondu, která je složena ze senátorů, poslanců, zástupců Svazu měst a obcí, krajů a neziskových organizací.

Podle nové úpravy, kterou prosazuje Chalupův náměstek Ježek, by se dva ministři mohli dohodnout na půjčce v řádu miliard, třeba bezúročně a se splatností "až naprší a uschne". Fond by pak nemohl financovat ani čističky odpadních vod, kanalizace nebo environmentální osvětu a poradenství. Neměl by z čeho.

Od roku 1992, kdy Fond začal fungovat, mohly být jeho prostředky využity pouze na sedm vyjmenovaných oblastí. Nově by Ministerstvo financí mohlo z půjčky od SFŽP ČR financovat cokoliv. Třeba nákup nových gripenů.

Další informace:
Ondřej Liška: 777140077, Karel Jech: 602 350 724
Email: press@zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí