zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země uspěly s přelomovou žalobou proti kolaudaci velkochovu brojlerů

23.03.2012
Zemědělství
Děti Země uspěly s přelomovou žalobou  proti kolaudaci velkochovu brojlerů

Soud po více než šesti letech uznal právo sdružení účastnit se kolaudace velkodrůbežárny v Malešovicích

Krajský soud v Brně na základě žaloby Dětí Země vydal rozsudek, jímž uznal jejich právo na účast v kolaudačním řízení na velkochov 120 tisíc brojlerů, který postavila v Malešovicích firma Sušárna Pohořelice. Krajský úřad i stavební úřad v Pohořelicích předtím toto právo odmítaly. Jde o první známý rozsudek v ČR, který potvrdil, že občanská sdružení se mohou s odkazem na zákon o ochraně přírody a krajiny účastnit i kolaudačního řízení. Krajský soud se přitom opřel o rozsudek Soudního dvora Evropské unie. Firma do vydání nového kolaudačního rozhodnutí nesmí další brojlery začít chovat.

"Jsme rádi, že se konečně po šesti letech od podání žaloby prokázalo, že jsme měli být účastníky kolaudačního řízení pro velkochov brojlerů, neboť tato stavba má mimo jiné také vliv na přírodu. Úředníci právo sdružení na účast v řízení dosud odmítali a tvrdili, že občanská sdružení se takového řízení účastnit nemohou," vysvětluje přelomový rozsudek Martin Hyťha z Dětí Země, který se zabývá životními podmínkami hospodářských zvířat ve velkochovech.

Desetitisíce brojlerů produkují amoniak, který může poškodit vegetaci, zvláště pokud se haly nacházejí blízko významných krajinných prvků nebo přírodního parku, jako je to v tomto případě. Ptáci také produkují trus obsahující fosfor, který může negativně ovlivnit kvalitu povrchových vod.

"Opakovaně jsme upozorňovali, že zákon o ochraně přírody a krajiny je speciálním zákonem vůči stavebnímu zákonu, takže naše účast v tomto řízení měla být od počátku jasná," uvádí dále Hyťha.

Děti Země v tomto právně složitém soudním sporu také upozornily na mezinárodní smlouvu Aarhuskou úmluvu, kterou Česká republika ratifikovala v říjnu 2004 a která má občanským sdružením zajistit účast v řízeních a soudní obranu v případech, které mají vliv na přírodu a životní prostředí.

Během sporu proto musel krajský soud řízení přerušit, neboť čekal na rozsudek Soudního dvora Evropské unie vydaný dne 8. 3. 2011 ve věci C - 240/09 ke sporu sdružení Lesoochranárske zoskupenie VLK se Slovenskem. Z rozsudku vyplývá, že podle Aarhuské úmluvy měla být účast tohoto sdružení v řízení na ochranu medvědů, i když to slovenské zákony přímo neumožňují, zajištěna.

"Soud v našem sporu rozhodl podobně, neboť i když v českém zákoně není doslova uvedeno, že občanská sdružení na ochranu přírody a životního prostředí se mohou zúčastnit kolaudačního řízení, tak pokud doloží, že jde o tyto veřejné zájmy, tak jim musejí správní orgány účast umožnit," dodává Hyťha.

Kontakty:
Martin Hyťha, Děti Země - Plzeň: +995 579 032 102 (Gruzie) nebo Skype: martin.hytha
Miroslav Patrik, předseda Dětí Země: mobil 603 574 289

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí