zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

LEADER je nejúspěšnější program Evropské unie

22.03.2012
Obecné
LEADER je nejúspěšnější program Evropské unie

Národní síť Místních akčních skupin ČR zveřejnila svá doporučení pro aplikaci komunitně vedeného místního rozvoje v prostředí České republiky. Vidí v něm budoucnost rozvoje venkova pomocí metody LEADER.

Jakmile obyvatelé venkovských regionů nemusí jen nečinně přihlížet a čekat, až jejich problémy vyřeší někdo jiný a přijde s nápady seshora, dokážou v sobě často zmobilizovat spoustu energie. Berou odpovědnost za svůj rozvoj do vlastních rukou. Přicházejí s nápady. Plánují a jednají s tvůrci programů. LEADER ukazuje, že mohou fungovat různorodá partnerství. Je úžasné, jak LEADER přivádí k jednomu stolu v místních akčních skupinách lidi z veřejného i soukromého sektoru, kteří zaměřují svou pozornost na společný cíl.

LEADER ukazuje, že obrovský význam mají kontakty přesahující hranice jednotlivých regionů a států. Když spolu debatují místní akční skupiny na opačné straně hranic, zjišťují, že jejich úspěchy a problémy nejsou ojedinělé. Vyměňují si názory. Život se stává mnohem snazším, nemusí-li člověk znovu objevovat Ameriku!

Díky všem těmto aspektům představuje LEADER jeden z úspěchů Evropské unie. Přináší pracovní příležitosti, zlepšení přirozeného životního prostředí a nové služby. Jako celek přispívá ke zlepšení života lidí. Dává dohromady místní obyvatele a stimuluje je k tomu, aby si pomocí nových nápadů a nových forem partnerství pomohli z nesnází sami. Je v rozvoji venkova na místní úrovni "zavedenou skutečností" a jedničkou.

Ve čtvrtek 1. března 2012 zveřejnila Národní síť Místních akčních skupin ČR dokument, který shrnuje doporučení pro využití metody LEADER a struktury místních akčních skupin při rozvoji českého a moravského venkova. Síť tak reaguje na legislativní návrhy Evropské komise, které předpokládají využití tzv. komunitně vedeného místního rozvoje, a popisuje možnosti jeho širokého uplatnění.

Dokument je ke stažení na internetových stránkách www.nsmascr.cz. Národní síť Místních akčních skupin ČR pořádá ve spolupráci se zastoupením Evropské komise v ČR v Evropském domě v Praze v pondělí 26. 3. 2012 v 14.30 hod. prezentaci návrhů dalšího využití metody LEADER. V rámci prezentace vystoupí i zástupce DG AGRI Pedro Brosei. Vzhledem k omezené kapacitě žádáme zájemce o účast na prezentaci, aby se registrovali na e-mailu: o.spikova@nsmascr.cz.

V případě dalších dotazů se prosím obraťte na místopředsedu Národní sítě Místních akčních skupin ČR Jana Floriana, tel.: 774 499 396, e-mail: j.florian@nsmascr.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí