zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektromobilům v Japonsku hrozí, že ztratí svou zelenou image

27.03.2012
Atomová energie
Ekologická auta
Elektromobilům v Japonsku hrozí, že ztratí svou zelenou image

Japonští majitelé elektromobilů, kteří své vozy označovali za důkaz svého ekologického smýšlení, se nyní obávají, že se jejich "zelená" vozidla stanou záminkou pro rozvoj jaderné energetiky. Uvedla to dnes agentura AP. V Japonsku odpor vůči jaderné energetice zesílil loni, když ze zemětřesením poničené elektrárny ve Fukušimě uniklo velké množství radiace.

Jaderná energetika byla pro Japonsko po desetiletí zásadním zdrojem elektřiny. Po havárii ve Fukušimě vláda nechala jaderné bloky odstavit, velkou část z nich chce ale znovu uvést do provozu, pokud projdou zátěžovými testy.

Majitelé elektromobilů se nyní bojí, že na jejich vozidlech ulpí stín jaderné energetiky, bez níž se Japonsko zřejmě ještě dlouho neobejde. "Zelenou image elektromobilů by to mohlo rozbít na padrť, a to možná natolik, že ji nebude možné opravit," uvedl aktivista Rjúiči Kino, který napsal knihy o jaderné energetice a o hybridních technologiích. "Mám pocit, že je dost dobře možné, že se to stane," dodal.

Mnoho řidičů ale své elektromobily s atomovou energií nespojuje. A řada z nich si přes své výhrady k jaderné energetice libuje, že je provoz elektromobilu vyjde levněji než jízda normálním autem, zejména při současném zdražení ropy. AP nicméně upozorňuje, že cena elektřiny v Japonsku se může zvednout - i kvůli tomu, že společnost TEPCO provozující Fukušimu zřejmě bude chtít zvýšit ceny, aby pokryla obrovské následky spojené s loňskou jadernou havárií.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí