zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recycling 2012 - Systémy recyklace stavebních a demoličních odpadů

30.03.2012
Recyklace
Recycling 2012 - Systémy recyklace stavebních a demoličních odpadů

Systémy recyklace stavebních a demoličních odpadů

Autor: doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc.
Kontakt: VUT v Brně, Fakulta strojního inženýrství

Stavební a demoliční odpady (SDO) vznikají v souvislosti se stavebními pracemi. Nejčastěji se jedná o odpad vzniklý při demoliční činnosti pozemních a dopravních staveb. Stavební a demoliční odpad vzniká také při realizaci nových staveb, zde se však jedná zejména o výkopovou zeminu a kamenivo.

Stavební a demoliční odpady představují hmotnostně cca čtvrtinu až třetinu produkce všech odpadů, a to jak v ČR, tak i v ostatních zemích EU. V řadě zemí EU však mají dle dostupných statistických údajů dokonce výrazně vyšší podíl - v Rakousku, Německu a Holandsku je to více než 50 % (Eurostat, 2010). Jak je zřejmé, jedná se v řadě zemí v oblasti odpadů o hlavní materiálový tok. S cílem minimalizovat objemy ukládaných odpadů je rozvoj recyklace stavebních a demoličních odpadů velmi žádoucí a má také značný význam na indikátory sledující množství ukládaných odpadů.

Recykláty vyrobené ze stavebních a demoličních odpadů také šetří významně nerostné surovinové zdroje - a to jak kamenivo, tak také ropu (asfalty). Produkce recyklovaného kameniva ze stavebních a demoličních odpadů se pohybuje v jednotlivých zemích EU kolem 5 % až 15 % produkce přírodního stavebního kameniva.

Dále čtěte na:http://stavebni-technika.cz/clanky/systemy-recyklace-stavebnich-a-demolicnich-odpadu/

ZDROJ: http://stavebni-technika.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí