zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neudržitelná spotřeba - matka všech environmentálních témat?

31.03.2012
Obecné
Neudržitelná spotřeba - matka všech environmentálních témat?

Spotřeba výrobků a služeb ovlivňuje životní prostředí mnoha způsoby. Všechny výrobky, které zakoupíme, přispívají přímo nebo nepřímo prostřednictvím svého životního cyklu ke změně klimatu, znečištění, ztrátě biodiverzity a k vyčerpávání zdrojů v Evropě i v ostatních částech světa.

Odlišný způsob spotřeby je však možný. Právě toto bylo předmětem jednání "Sustainable Consumption in a time of crisis", který se konal 15. března 2012. Uspořádala jej Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) ve spolupráci s Evropským hospodářským a sociálním výborem (EESC) a Dánským výborem spotřebitelů.

Pokračování takového vzorce spotřeby, jaký je v současné době v Evropě, není možné. Se zvyšováním světové populace a její kupní síly stoupá nadměrné využívání přírodních zdrojů. Evropa se proto musí začít zabývat novým modelem spotřeby, který nebude kompromisem mezi potřebami současné generace i těch budoucích a mezi poškozováním životního prostředí.

Jednání se zabývalo možnostmi přizpůsobení ekonomiky pro udržitelnou formu spotřeby. Recese v Evropě vytváří příležitosti k podpoře zelené ekonomiky. Zelená ekonomika je také jedním z prioritních bodů na summitu v Rio de Janeiro, který se bude konat letos v červnu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí