zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jsme inspirací pro ostatní, hlásí firmy zapojené do Hodiny Země

30.03.2012
Osvětlení
Jsme inspirací pro ostatní, hlásí firmy zapojené do Hodiny Země

Celosvětový happening Hodina Země v sobotu 31. března podpoří i české firmy. Hodinové zhasnutí světla je dalším signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu. Firmy patří k nejaktivnějším hráčům v oblasti snižování emisí CO2.

Podpořit akci se zatím v Česku rozhodlo již téměř 100 firem. Mezi ty, které letos přislíbily účast, patří například Vodafone, O2, Seznam.cz, Coca-Cola, Canon, síť hotelů OREA nebo ČSOB. Podpořit Hodinu Země se rozhodly i kavárny, restaurace a kina po celé republice. Aktuální seznam je k nalezení na www.hodinazeme.cz

Firmy se do celosvětové kampaně zapojují nejen zhasnutím světel v sobotu 31. března, ale dělají pro ochranu klimatu více. Hotely ParkInn se rozhodly aktivně podporovat zaměstnance, kteří do práce dojíždějí na kole, a plánují v roce 2012 získat certifikaci ekologických hotelů Green Key. Skupina Vodafone již dříve vyhlásila cíl snížit do roku 2020 emise CO2 o polovinu oproti objemu vyprodukovanému v roce 2006/07. IKEA dlouhodobě usiluje o získávání 100 % energie z obnovitelných zdrojů nebo o zefektivnění využívání energie o 25 %.

Některé firmy jdou v ochraně klimatu ještě dál. Pod vedením WWF se k aktérům tlačících Evropskou unii k navýšení klimatických závazků (snížit emise CO2 do roku 2020 o 30 % namísto současných 20 %) přidalo i 72 velkých nadnárodních firem.

Podle zjištění organizace Carbon Disclosure Project z roku 2011 se snižování emisí CO2 produkovaných svou společností aktivně věnuje 68 % z 500 největších světových firem a naprostá většina z nich má ve svém vedení člověka, který je za tuto oblast přímo zodpovědný. Snižování emisí šetří zároveň náklady i životní prostředí.

Hodina Země, 31. 3. 2012, 20:30-21:30
Aktuální informace o kampani, včetně fotografií a shrnutí dění v uplynulých letech, získáte na www.hodinazeme.cz nebo na mezinárodní stránce www.earthhour.org.

Citace:

Mgr. Jan Labohý, koordinátor Hodiny Země v ČR, Ekologický institut Veronica
Posun k nízkouhlíkové ekonomice je nejen nutný, ale zejména přínosný. I proto patří firmy k celosvětově nejaktivnějším subjektům, které tlačí na vlády a mezinárodní společenství, aby se začaly intenzivně věnovat otázce změny klimatu.

Přemysl Filip, CSR senior manažer společnosti Vodafone
Vodafone podporuje řadu projektů v environmentální, sociální i etické oblasti. Firma získala certifikáty ISO 14001a ISO 9001. Jako jediný z operátorů Vodafone využívá síť, která je z větší části napájena z obnovitelných zdrojů. Během Hodiny Země zhasneme světla naší centrály v Praze a většiny obchodů. Nonstop call centrum v Chrudimi během Hodiny Země sníží spotřebu energie na nezbytné minimum. Pro zákazníky jsme také připravili designové svíčky a ti, kteří vyfotí, jak tráví Hodinu Země, mohou soutěžit o chytré telefony.

Ing. Filip Kühnel, generální ředitel společnosti OREA HOTELS, s.r.o.
Neustále klademe důraz na snižování energií, čímž snižujeme naši uhlíkovou stopu. Jsme zapojeni do programu Zelená firma a aktivně se podílíme na činnosti ekologické sekce při AHR. Zároveň připravujeme koncept šetrného přístupu v hotelnictví zapadající do našich již existujíích a zavedených programů BabyFriendly a PetFriendly.

Ing. arch. Petr Čáslava, jednatel Atelieru VIZAGE, s.r.o.
Hodina Země pro nás znamená možnost ukázat, že naše snahy a pozitivní vztah k životnímu prostředí myslíme vážně. Domníváme se, že nejpodstatnějším krokem z naší strany jsou projekty pasivních dřevostaveb. Jsou to domy, které mají jednoznačně nejmenší negativní dopady na životní prostředí - ať již z hlediska úspory energie na provoz stavby, nebo třeba z hlediska obsahu vázaného CO2 ve dřevě jakožto jeho zásobárně.

Mgr. Daniela Tatarková, HR manager Park Inn by Radisson Hotel Ostrava
Hodina Země je jen jednou z mnoha ekologických aktivit, kterou v rámci zodpovědného podnikání podnikáme. V průběhu celého roku pořádáme různé akce a školení zaměřené na třídění a úklid odpadů, ekologický způsob dopravy, využití lokálních surovin, šetrné zacházení s elektrickou energií i pitnou vodou a celkově nabádáme zaměstnance k sociálně zodpovědnému chování k okolí.

Michal Garšic, jednatel Miga-LED-žárovky
Hodina Země je příležitost připomenout si, co můžeme udělat pro naši modrou planetu. Našim zákazníkům pomáháme šetřit jejich peníze, zdraví a současně životní prostředí. Propagujeme a nabízíme LED světelné zdroje - nejúspornější osvětlení současnosti.

Lada Kozlíková, manažerka Pensionu Lada (Repechy)
V rámci chodu našeho pensionu klademe důraz na používání surovin pro přípravu jídla z lokálních zdrojů a budeme dále pokračovat v důsledném třídění odpadů a používání obnovitelných zdrojů při vytápění.

Kontakty:
Jan Labohý
koordinátor kampaně Hodina Země
(mezinárodní i místní dění v kampani Hodina Země)
jan.labohy@veronica.cz, 603 546 994

Yvonna Gaillyová,
ředitelka Ekologického institutu Veronica
(odborná garantka programů na ochranu klimatu a efektivní využívání energie)
yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí