zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropské partnerství pro inovace v oblasti surovinových zdrojů

31.03.2012
Odpady
Geologie
Evropské partnerství pro inovace v oblasti surovinových zdrojů

V závěru února zveřejnila Evropská komise návrh na vytvoření Evropského partnerství pro inovace v oblasti surovinových zdrojů. Cílem iniciativy je podpořit inovativní postupy při získávání surovinových zdrojů, včetně zdrojů druhotných a souvisejícím zvyšování efektivity nakládání s odpady.

Partnerství se zaměřuje na podporu inovací a nových technologií ve třech rovinách:
1. Umožnit získávání (těžbu) primárních surovin, které jsou v současné době - ať už z technologických či ekonomických důvodů - nedostupné;
2. Zefektivnit systém recyklace a získávání druhotných surovin (zejména ve vztahu k odpadním elektrickým a elektronickým zařízením);
3. Nalézt možnosti náhrady vzácných kovů a dalších klíčových surovin.

Partnerství bude sloužit jako platforma pro spolupráci státních institucí, firem, vědecké a akademické obce, nevládních organizací a dalších zainteresovaných stran. Jeho výstupem by měla být konkrétní řešení a aktivity, a to jak technologického charakteru, tak v oblasti podpůrných nástrojů (včetně např. využívání institutu veřejných zakázek).

Na realizaci těchto aktivit však nebudou poskytovány žádné zvláštní finanční zdroje. Partnerství by spíše mělo podporovat využívání a vzájemnou koordinaci nasměrování stávajících finančních mechanismů.

V návaznosti na vznik Partnerství bude v první polovině roku 2013 vytvořen Strategický implementační plán, v němž bude možné využití jednotlivých finančních zdrojů podrobněji rozvedeno.

ZDROJ: Empress.cz. kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí