zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Atomový Kuba vede českou energetiku do slepé uličky

31.03.2012
Atomová energie
Atomový Kuba vede českou energetiku do slepé uličky

Ministr Kuba dnes na tiskové konferenci podpořil výstavbu dalších jaderných reaktorů v Temelíně s argumentem, že je "nutné brát zřetel zejména na význam elektrárny pro energetickou soběstačnost České republiky." Ministr Kuba podpořil plán na rozšíření atomové elektrárny Temelín v týdnu, kdy Bulharsko vypovědělo smlouvu o dostavbě jaderné elektrárny Belene [1] a z tendru na nové atomové reaktory ve Velké Británii vycouvaly elektrárenské společnosti RWE a E.ON [2], i přesto, že britská vláda zvažuje zavedení dotací pro nukleární elektřinu.

Aliance pro energetickou soběstačnost a sdružení Calla v reakci na prohlášení ministra připomínají, že:
o sluneční elektrárny by se měly stát konkurenceschopnými do konce tohoto desetiletí v celé Evropě. V době, kdy by se měly zvažované reaktory připojit do sítě (odhaduje se rok 2025) tak může být atomová elektřina mnohem dražší, než jakou budou nabízet sluneční lokální elektrárny [3].
o po roce 2020 budou vznikat téměř energeticky soběstačné budovy. Tedy domy, které si pokryjí značnou část spotřeby z vlastních solárních panelů na střeše nebo fasádě, anebo energií z biomasy. Moderní technologie nových nebo rekonstruovaných budov razantně sníží českou spotřebu v domech a promění energetiku na decentralizovaný systém.
o 70 procent českého dovozu energetických surovin tvoří ropa. Chce-li ministr Kuba řešit posílení české nezávislosti, měl by se zaměřit na vylepšení veřejné dopravy a přesun nákladní dopravy na železnici, nikoliv na importované jaderné palivo.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost, analytické organizace pro energetiku, řekl:
"Ministr Kuba vede českou ekonomiku do slepé uličky a jeho plány hrozí slušným průšvihem. Těžko si lze představit soběstačnost u atomu, když budeme vždy závislí na dodávkách jaderného paliva. Naopak více reaktorů rovná se větší závislost na zahraničním dodavateli nukleární technologie. Jaderné reaktory jsou navíc předražené a projekt na dokončení socialistických plánů zrušilo i Bulharsko. Česká ekonomika další reaktory nepotřebuje. Pačesova komise spočetla, že zelené zdroje mohou výhledově nahradit dvě třetiny dnešní spotřeby."

Edvard Sequens ze sdružení Calla doplnil:
"Po letech přesvědčování o ekonomické výhodnosti jaderné energetiky najednou ČEZ mluví o veřejné ekonomické podpoře a nachází kladnou odezvu u ministra průmyslu. Jenže je velký rozdíl mezi časově omezenou podporou obnovitelných technologií na začátku jejich rozvoje a sypáním peněz do bezedného jaderného odvětví, které si již štědrou vládní podporu vybralo a po desítkách let na trhu by mělo být konkurenceschopné. Ale není."

Kontakty:
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost, tel.: 737 128 471, e-mail: martinxsedlak@gmail.com
Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí