zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená úsporám jinak

02.04.2012
Dotace
Zelená úsporám jinak

S vracením peněz bojuje i ministerstvo životního prostředí (MŽP), neboť zřejmě nestihne vyčerpat všechny prostředky programu Zelená úsporám. Proto ČR hrozí, že bude ke konci roku 2012 muset z 19,5 miliardy korun určených na zateplování domů zhruba desetinu vrátit. Jako obranný krok vláda zatím posvětila zvýšení limitu pro dotace o 1,2 miliardy korun na letošek. Zbytek mají pokrýt prostředky MŽP.

Danou skutečnost by měl zlepšit nový program, který naváže na Zelenou úsporám. Vysoké dotace na zateplování budov a ekologičtější vytápění by měl vystřídat přechod od části přímých subvencí ke zvýhodněným půjčkám. O konkrétní podobě programu jedná MŽP s obcemi, družstvy, zástupci podnikatelů i dalšími odborníky.

"Je zde konsenzus, že podpory by měly být méně štědré," potvrzuje programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký. Na druhé straně upozorňuje, že přechod na půjčky je možný u sociálně silnějších domácností. V případě sociálně slabších rodin by podle Duhy měly být zachovány přímé dotace. "Chceme, aby se zateplily také domy na vesnicích i v menších obcích," říká Kotecký.

Princip zvýhodněných půjček místo přímých příspěvků je v souladu s koncepcí tzv. zelené banky, podle níž se peníze díky splácení úvěrů alespoň zčásti vracejí a využívají k dalším projektům. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uvádí, že jednou z inspirací může být chystaný britský program půjček, jehož správcem má být soukromý subjekt. Je ovšem podle něho nutné brát v potaz, že Češi své byty vytápějí mnohem více než Britové.

Nový český program má být financován výnosy z povolenek, jejichž aukce začnou v zemích EU příští rok. Tyto peníze jsou příjmem státu a na "novou Zelenou úsporám" půjde jen část výnosu. I tak může jít o desítky miliard korun pro období 2013-2020, pokud se ovšem cena evropské povolenky nebude pohybovat příliš nízko.

Původní program Zelená úsporám čerpal finance z jiného zdroje - kjótských kreditů, což je fakticky jiný druh povolenek, s nimiž se obchoduje celosvětově.

Příjemci podpory zřejmě budou také města a obce, strůjci nového programu chtějí investovat rovněž do veřejných budov. Podle některých zdrojů by ovšem forma úvěrů pro města nebyla příliš vhodná, protože by zvyšovala jejich zadlužení. "Požadujeme, aby alespoň část podpory byla formou přímých dotací," řekl výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech. Otázkou také je, zda by případné poskytování zvýhodněných úvěrů v tomto případě nenarazilo na evropská pravidla ochrany hospodářské soutěže.

Je možné, že výše podpory bude odstupňovaná podle jednotlivých projektů, rozhodně už ale nemá pokrývat 70 % nákladů jako dříve. Nižší podpora ale znamená, že bude možné uspokojit více zájemců, ať už formou přímých dotací nebo půjček. "Bude nutné kombinovat různé typy finančních nástrojů," uvádí Vojtěch Kotecký.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
ASIO, spol.s r.o.
22
9. 2017
22.9.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
22
9. 2017
22-24.9.2017 - Seminář, školení
Ekodomov, V Podbabě 29B, Praha 6
ASIO, spol.s r.o.
27
10. 2017
27.10.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí