zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EU: Plastové tašky nelze zakázat

04.04.2012
Odpady
EU: Plastové tašky nelze zakázat

Celoevropský zákaz plastových sáčků a tašek na jedno použití by byl právně pochybný. O výsledcích analýzy, kterou si nechala udělat Evropská komise, včera informovala agentura DPA.

Komisař pro životní prostředí Janez Potočnik loni začal zvažovat zákaz jednorázových platových tašek jako jedno z možných opatření pro omezení jejich používání, protože sáčky a tašky podle něj představují velkou ekologickou zátěž.

Podle studie by v souladu s evropským právem nebyl ani zákaz jednorázových tašek v jednotlivých členských státech EU. V takovém případě by totiž došlo k nezákonnému narušení trhu. Odborníci také upozornili, že zákaz platových tašek by měl dopady i na zaměstnanost v EU. V unii jednorázové tašky vyrábí asi 275 podniků, které zaměstnávají na 17 500 lidí.

Autoři studie nyní navrhli, aby se zakázalo vydávání jednorázových tašek a sáčků zdarma. Cena za sáčky by se podle studie navíc měla pravidelně zvyšovat, aby si na ni spotřebitelé nezvykli.

Průměrný Evropan podle údajů komise ročně spotřebuje kolem 500 plastových tašek, které přitom mohou v přírodě zůstat po desítky až stovky let. Většinu z nich přitom lidé použijí jen jednou. V roce 2008 se v Evropě vyprodukovalo 3,4 milionu tun plastových tašek. To je zhruba ekvivalent váhy dvou milionů osobních automobilů.

Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí