zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číňané těží uran v Nigeru

06.04.2012
Atomová energie
Geologie
Číňané těží uran v Nigeru

Předseda ČLR Hu Jintao a nigerský premiér Seymi Oumarou. Čínské investice v Africe se už neomezují na ropu.

Společnost China National Nuclear Corp. (CNNC) začala v r.2011 s těžbou uran obsahujících rud v dolech Azelik v africkém státě Niger.

37,2% akcií dolů v Azeliku patří společnosti China Nuclear International Uranium Corp. (krátce Sino-Uranium), dceřiné firmě CNNC. Potenciální výkonnost šachty činí 700 tun ročně.

Niger byl dlouhou dobu považován za francouzskou "uranovou kolonii" (ostatně i úředním jazykem Nigeru je francouzština). Geologické průzkumy rud, obsahujících "těžké zlato", začaly na popud jaderných úřadů Francie v roce 1956, první komerční důl byl otevřen o čtrnáct let později nedaleko města Arlit.

V posledních letech vyvíjí nigerská vláda snahy rozbít francouzský monopol a postupuje přitom hlavně čínským směrem. V červnu roku 2005 byl zřízen společný nigersko-čínský podnik Societe des mines d´Azelik (SOMINA), jehož vlastníky jsou kromě nigerské vlády (33% akcií) právě Sino-Uranium a čínská investiční skupina ZXJOY Invest (dohromady 62% akcií). Zbylých 6% patří korejské Korea Resource Corporation coby minoritnímu akcionáři.

Zdroj: www.atoinfo.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí