zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krajina v proměnách času aneb geologické zajímavosti Plzeňského kraje v Klatovech

03.04.2012
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Geologie
Krajina v proměnách času aneb geologické zajímavosti Plzeňského kraje v Klatovech

Koncem března "ožilo" Regionální centrum sociální integrace a celoživotního vzdělávání v Klatovech zajímavou výstavou na téma Geologické zajímavosti Plzeňského kraje. Zájemci o geologii a paleontologii měli možnost seznámit se s unikátními paleontologickými nálezy rostlin a živočichů zejména z radnické uhelné pánve a také s exponáty nerostných surovin a hornin z jednotlivých geologických jednotek.
Nedílnou součástí výstavy byly doprovodné panely věnované popisům zvláště chráněných území Plzeňského kraje, které dokumentují dva fenomény, které v geologii k sobě neodmyslitelně patří - geologickou stavbu území a hornickou činnost při dobývání nerostných surovin. V Plzeňském kraji je těchto území cca 40. Za pomoci bannerů, prezentací a paleontologických nálezů si tak mohli návštěvníci utvořit představu o změnách krajiny regionu v průběhu jednotlivých geologických období.
V rámci výstavy proběhla také přednáška RNDr. Josefa Paška z Ekocentra Radnice, která přiblížila účastníkům práci paleontologů v Ovčíně, odkud pochází část exponátů výstavy, představila jim významné historické osobnosti z geologie, paleontologie a hornictví se vztahem k plzeňskému regionu a také jim odpověděla na řadu zajímavých otázek, jako např. jak vysoké byly plavuně a přesličky v prvohorách, kde se nachází poslední činná sopka Plzeňského kraje nebo co jsou to araukarity a stratolity.

Víte, že ...
se v okolí Plzně se na četných místech nacházejí zkřemenělé kmeny prvohorních karbonských, které jsou známé pod názvem araukarity. Významná naleziště se jsou například u Horní Břízy, Kaznějova, Malesic, Chrtíkova, Zbůchu nebo Líní.

Tato akce se uskutečnila v rámci projektu "Rozvoj environmentálního vzdělávání a poradenství v síti environmentálních informačních center v Plzeňském kraji", který je realizován za finanční podpory Státního fondu životního prostředí, Ministerstva životního prostředí a Plzeňského kraje

Foto na:http://www.envic.cz/novinky/krajina-v-promenach-aneb-geologicke-zajimavosti-plzenskeho-kraje-v-klatovech.htm

ZDROJ:www.envic.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí