zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kolegyně, starosta nebo soused? Kdo z nich si zaslouží cenu?

06.04.2012
Obecné
Kolegyně, starosta nebo soused? Kdo z nich si zaslouží cenu?

Kdo si zaslouží prestižní cenu za zlepšení životního prostředí? Rozhlédněte se kolem sebe a navrhněte. Víte o někom, kdo je ve vašem okolí příkladem pro ostatní třeba tím, že se zasadil se o záchranu stromu nebo cenného území? Navrhněte ho nebo ji na prestižní Cenu Josefa Vavrouška, kterou udělují Nadace Partnerství a Nadace Charty 77. O oceněných rozhodne jedenáctičlenná porota složená z předních odborníků a osobností v environmentální oblasti. Nominace můžete zasílat do konce dubna.
"Zatím máme nominace ze čtyř krajů (Praha, Jihomoravský, Karlovarský, Vysočina). Jsou mezi nimi například programový manažer, stavební inženýr nebo profesor Univerzity Karlovy v oboru ochrany životního prostředí, ale i zahradník od Humpolce, který obnovuje v krajině boží muka," uvádí programový ředitel Nadace Partnerství Tomáš Růžička.
"Způsob nominace je jednoduchý, vyplňuje se on-line na webových stránkách Nadace Partnerství www.nadacepartnerstvi.cz/vavrousek. Slavnostní vyhlášení proběhne v červnu. Laureáta odměníme umělecky ztvárněnou cenou a 50 tisíci korunami," dodává Růžička.
"Povolání, věk ani to, aby navrhovaní byli známí mezi širokou veřejností, není pro udělení ceny rozhodující, například loňskou Cenu Josefa Vavrouška obdržel odborník na územní plánování Martin Říha. Nominovaný byl za trpělivé a nesilácké hledání řešení a jejich nenásilné šíření," připomíná koordinátor Ceny Zbyšek Podhrázský z Nadace Partnerství.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa, který před 17 lety (19. března 1995) tragicky zahynul. "Získat Cenu Josefa Vavrouška je stejně tak prestižní jako obdržet Cenu Jaroslava Seiferta nebo Cenu Františka Kriegla," uzavírá předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.

Generálním partnerem Ceny Josefa Vavrouška je společnost Českomoravský cement, partnery jsou Inisoft, Rückl Crystal a.s., Enviros a Lahofer.
Kontakt:
Zbyšek Podhrázský,koordinátor ceny, Nadace Partnerství, 737 712 893, zbysek.podhrazsky@nap.cz
Tomáš Růžička, programový ředitel Nadace Partnerství, 607 720 135, tomas.ruzicka@nap.cz
Více informací: www.nadacepartnerstvi.cz/vavrousek
Dosavadní laureáti a laureátky:
2010 - Martin Říha (kraj Praha)
2009 - Vladimír Buřt (Ústecký kraj) a manželé Adri van Westerop (in memoriam) a Raymond Aendekerk (Lucembursko)
2008 - Miroslava Knotková (Zlínský kraj) a Antonín Buček (Jihomoravský kraj, Brno)
2007 - Ivan Dejmal (in memoriam) a Miroslav Janík
2006 - Karel Hudec a Pavel Franc
2005 - Jan Bouchal (in memoriam), Yvonna Gaillyová
2004 - Bohuslav Blažek (in memoriam), Hana a Jiří Kulichovi
2003 - Svatomír Mlčoch
2002 - Ivan Rynda
2001 - Jan Jeník
2000 - Ĺubica Trubíniová a Aleš Máchal
1999 - Igor Míchal
1998 - Hana Librová
1997 - Eliška Nováková
1996 - Mikuláš Huba a Erazim Kohák

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí