zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MZe:Plocha GM kukuřice V ČR letos asi výrazně klesne

06.04.2012
GMO
MZe:Plocha GM kukuřice V ČR letos asi výrazně klesne

Plochy oseté geneticky modifikovanou (GM) kukuřicí v Česku letos po loňském růstu nejspíše výrazně klesnou. Podle odhadů společností prodávajících osivo takzvané Bt kukuřice odolné proti škůdci zavíječi, by se měla letos v tuzemsku pěstovat na výměře 3000 až 3500 hektarů. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Loni pěstební plocha mírně převyšovala 5000 ha.

"Pokles pěstování GMO plodin je současným trendem v EU, tedy včetně České republiky. Důvodem jsou ve veřejnosti živené a vědecky nepodložené obavy z pěstování GMO," řekl Žáček. Zemědělce od pěstování GM plodin podle mluvčího odrazuje i speciální administrativa a právní rámec spolu se striktními pravidly pro jejich označování a nakládání s nimi.

Ekologičtí aktivisté upozorňují, že geneticky modifikovaných plodiny mohou být nebezpečné lidskému zdraví a přírodě. Zastánci oponují, že mnohaleté vědecké výzkumy a testy po celém světě žádné z uváděných rizik neprokázaly.

Počet farmářů, kteří v celkem 29 zemích světa pěstovali GMO, se loni zvýšil o 1,3 milionu na 16,7 milionu. Šest zemí Evropské unie v čele se Španělskem a včetně České republiky a Slovenska loni zvýšilo plochu osetou kukuřicí odolnou proti zavíječi celkově o více než 25 procent na 114.490 hektarů, uvedla organizace ISAAA, která monitoruje pěstování GMO ve světě. Podle ministerstva zemědělství se loni v tuzemsku geneticky modifikovaná kukuřice pěstovala na 5070 hektarech, meziročně o osm procent více.

Nejvýraznější růst se letos čeká v Brazílii, která byla loni v rozsahu oseté plochy druhá na světě po USA. V Latinské Americe se biotechnologie omezují na sóju, kukuřici a bavlnu, v USA se pěstuje i modifikovaná cukrová řepa, vojtěška nebo dýně, uvedla ISAAA podle agentury Reuters.

V roce 2010 začal v Česku a několika dalších zemích EU německý koncern BASF pěstovat geneticky modifikované brambory odrůdy Amflora. O rok později BASF pěstování přerušil kvůli nedostatku sadby. Začátkem letošního března firma uvedla, že kvůli odmítavému postoji EU přesunula své aktivity v oblasti GMO do Severní a Jižní Ameriky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí