zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Snižování energetické náročnosti výtahů

10.04.2012
Doprava
Energie
Snižování energetické náročnosti výtahů

Největší ekologický dopad výtahu má jeho používání. Proto je redukce ekologického dopadu transportních vybavení nejefektivnější ve stadiu návrhu a výběru optimálního řešení pro každou aplikaci. Řešení, jako je systém kontroly cílové stanice, kde cestující zadá svůj cíl ještě před nástupem do výtahu, přinášejí citelné úspory energie zvýšením přepravní kapacity a snížením počtu cest.

Efektivním výzkumem a vývojem svých produktů se společnost KONE neustále snaží zlepšovat ekologickou úroveň svých řešení.
Carbon Footprint
Carbon footprint, neboli uhlíková stopa, je celkové množství oxidu uhličitého (CO2) a ostatních skleníkových plynů, vyprodukované během celé životnosti produktu nebo služby, měřené v jednotkách oxidu uhličitého. Společnost KONE analyzovala uhlíkové stopy vybraných produktů pomocí posouzení celého jejich životního cyklu. Vzorek zahrnoval více než 80 procent nových výtahů KONE v Evropě. Dalším cílem je stejným způsobem analyzovat nejdůležitější produkty pro americký a asijský trh.
Množství oxidu uhličitého, vyprodukované výtahem, závisí na jeho velikosti a míře jeho využití. Během 25 let životnosti standardního výtahu v pětipatrové rezidenční budově je například vyprodukováno téměř šestkrát méně oxidu uhličitého než za stejnou dobu vyprodukuje výtah v šestnáctipatrové kancelářské budově.
Zaměření na ekologickou efektivitu
Uhlíková stopa může být snížena i malou redukcí spotřeby energie výtahu. Řešení KONE mají velmi malou spotřebu energie díky široké škále vlastností, které kombinují úsporu energie s úsporou prostoru.
KONE EcoDisc(R), lehký a úsporný výtahový pohon, odstartoval nový trend v oboru
Snižování spotřeby energie
Výtah spotřebovává energii i když se nepohybuje. Energii potřebují světla v kabině, ovládací zařízení, ventilátory, pohony a kontrolní systémy. Takto spotřebovaná energie může v závislosti na konstrukci a používání výtahu představovat i 25 - 80 procent celkové energie, potřebné na jeho provoz. U méně často používaných výtahů, například v malých rezidenčních budovách, může být redukcí spotřeby energie v klidu ušetřena podstatná část nákladů.
Společnost KONE vyvinula několik řešení pro snížení spotřeby energie v klidu:
  • Po zastavení výtahu se automaticky vypínají světla a ventilátory v kabině. Zapínají se až při dalším přivolání.
  • Použití světelných diod snižuje energii spotřebovanou na osvětlení kabiny až o 80 procent a životnost diod je až 10 krát vyšší než životnost halogenových reflektorů.
  • Po několika minutách od zastavení výtahu se signalizační zařízení automaticky přepne do klidového režimu. To snižuje spotřebu signalizačního systému až o 80 procent.
  • Po příjezdu výtahu na podlaží zapne systém osvětlení chodeb světla pouze na tomto podlaží, čímž se snižuje celková spotřeba energie budovy.
ZDROJ: www.kone.com
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ABF
8
2. 2018
8-10.2.2018 - Veletrh, výstava
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí