zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nezapomínejte na kontrolu pískovišť

18.04.2012
Odpady
Zdraví
Nezapomínejte na kontrolu pískovišť
Nezávadnost písku v pískovištích stojí na souladu občanské vybavenosti dětských hřišť, bakteriologické, parazitologické a chemické nezávadnosti a ekonomické únosnosti provozu.

Pravidelná kontrola ušetří nemálo pokut či soudních sporů.

Komplexní monitoring pískovišť mateřských škol prováděný v minulosti podle vyhlášky 135/2004 Sb., spočíval na vyšetřeních bakteriologických, parazitologických i chemických. Ukázal maximalistické pojetí záměru a ztroskotal na obrovské finanční náročnosti vyšetření (náklady na rozbor písku kolem 12 000 Kč).

Nová úprava vyhlášky 238/2011 Sb., z podzimu 2011, omezila požadovaný rozsah bakteriologických a parazitologických rozborů. Rozsah požadovaných stanovení kovů se nezměnil. Polycyklické aromatické uhlovodíky z ovzduší nebyly zahrnuty kvůli vysokým nákladům na analýzy a nevhodnosti pro operativní monitoring kvality. Stále však jde o široký rozsah analýz. Pro provozní kontrolu kvality písku v pískovištích lze používat monitorovací rozsah nejzávažnějších mikrobiologických ukazatelů. V plném rozsahu je nutné vyšetřit písek před distribucí do pískovišť v daném místě u zdroje (pískovna) či distributora.

CO S POUŽITÝM PÍSKEM

Z hygienického hlediska je nejlepší každoroční výměna písku z prověřeného zdroje. Při průměrných nákladech na jedno pískoviště (asi 10 000 Kč) se jedná o nezanedbatelné náklady provozovatele. Problémy činí i použitý písek, který neradi berou stavbaři pro vysoký obsah organických látek a ztracené >>bábovičky

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Letní tábor Polana, Vrbovce
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí